Portugalia. Ukradli broń z bazy wojskowej. Jest wyrok sądu

Świat
Portugalia. Ukradli broń z bazy wojskowej. Jest wyrok sądu
Flickr/NATO
Z bazy wojskowej zginęło m.in. 120 granatów i 44 granatniki

Sąd w mieście Santarem, w środkowej Portugalii, w piątek skazał na kary od 2,5 roku do 8 lat więzienia 11 osób, związanych z kradzieżą broni z magazynu armii w Tancos w 2017 r. Natomiast uniewinniony został współoskarżony w tej sprawie były minister obrony Portugalii Jose Azeredo Lopes.

Najwyższą karę, m.in. za kierowanie organizacją przestępczą i terroryzm otrzymał, Joao Paulino. Lider grupy, która dokonała kradzieży, został skazany na 8 lat więzienia. Wraz z nim skazano 10 innych oskarżonych, w tym byłych wojskowych i żandarmów.

 

Na mocy decyzji sądu oczyszczony z zarzutów został minister obrony Portugalii w latach 2015-2018 José Alberto de Azeredo Lopes. Według aktu oskarżenia były szef resortu obrony miał kryć domniemanych sprawców kradzieży, utrudniał śledztwo i nadużywał swoich uprawnień.

 

ZOBACZ: Ukraina. Minister obrony prosi Zachód o broń ofensywną na wypadek rosyjskiej interwencji

 

Poza byłym członkiem rządu Antonia Costy prokuratura postawiła w stan oskarżenia również 22 inne osoby, w tym wysokich rangą oficerów armii i żandarmerii wojskowej. Wśród stawianych im zarzutów były m.in. kradzież wojskowego mienia, działania terrorystyczne, a także handel bronią i narkotykami.

Broń udało się odzyskać

28 czerwca 2017 r. z bazy wojskowej w Tancos zniknęło m.in. 120 granatów, 44 granatniki, a także ponad 1450 sztuk amunicji. Jedną z pierwotnie przyjętych w śledztwie hipotez było sukcesywne wynoszenie broni przez żołnierzy w celu sprzedaży jej na czarnym rynku.

 

ZOBACZ: Dekada rządów Kim Dzong Una. Rozwój broni jądrowej i rakietowej oraz ludzie umierający z głodu

 

Po kilku tygodniach od kradzieży broń udało się odzyskać. Znajdowała się w kilku miejscach na polu oddalonym 18 km od bazy w Tancos. Niebawem przedstawiciele armii ujawnili, że w znalezionych skrytkach było w rzeczywistości więcej broni niż ukradziono z wojskowego magazynu.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie