Niemcy. Nowe obostrzenia w związku w wariantem Omikron, m.in krótsza kwarantanna

Świat
Niemcy. Nowe obostrzenia w związku w wariantem Omikron, m.in krótsza kwarantanna
PAP/EPA/JOHN MACDOUGALL
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz

Podczas piątkowego spotkania rząd federalny i rządy krajów związkowych uzgodniły dalsze działania w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron. Czas kwarantanny zostanie skrócony, a w gastronomii w całym kraju - z wyjątkiem Saksonii-Anhalt - obowiązywać będzie tzw. zasada 2G Plus.

Zgodnie z tą zasadą osoby zaszczepione i wyleczone muszą przedstawiać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, aby uzyskać pozwolenie na wejście do lokalu. Osoby, które otrzymały dawkę uzupełniającą nie muszą przedstawiać testów.

 

- To jest surowe rozporządzenie - powiedział kanclerz Olaf Scholz podczas konferencji prasowej po spotkaniu z premierami landów. Ale jest to konieczne, bo "pomoże nam lepiej niż obecnie kontrolować infekcje".

 

ZOBACZ: Rzecznik rządu Piotr Müller: Spodziewam się, że utrzymamy aktualne obostrzenia

 

W Saksonii-Anhalt, w przeciwieństwie do innych krajów związkowych, występuje prawie tylko wariant Delta koronawirusa, dlatego też nowe działania nie są na razie konieczne, powiedział premier Reiner Haseloff w Magdeburgu bezpośrednio po konferencji krajów związkowych.

 

Ponadto, premierzy i rząd federalny zgodzili się na skrócenie okresów kwarantanny i izolacji. Kwarantanna dla osób kontaktowych z osobami zakażonymi oraz izolacja osób zakażonych mają zostać skrócone i uproszczone. Kwarantanna i izolacja może trwać do 14 dni. Zgodnie z piątkową decyzją, osoby kontaktowe będą zwolnione z kwarantanny, jeśli są zaszczepione dawką przypominającą, świeżo podwójnie zaszczepione, zostały zaszczepione i wyzdrowiały lub niedawno wyzdrowiały.

Koniec kwarantanny nawet po 7 dniach

W przypadku wszystkich innych osób, izolacja lub kwarantanna powinna zakończyć się po dziesięciu dniach. Jednakże osoby zakażone i osoby mające z nimi kontakt powinny być w stanie zakończyć kwarantannę po siedmiu dniach, wykonując test PCR lub certyfikowany szybki test antygenowy. Ma to również na celu zapewnienie możliwości pracy w infrastrukturze krytycznej, na przykład w służbie zdrowia, policji lub straży pożarnej.

 

ZOBACZ: Niemcy. Kanclerz Olaf Scholz: unikajmy podziałów i jednoczmy się w czasach walki z pandemią

 

Kampania szczepień ma być kontynuowana "na pełnych obrotach". Kanclerz Scholz apelował o zaufanie do szczepionki Moderny. Wszystkie dostępne szczepionki są dobre, szczególnie te z Moderny i BioNTech, powiedział kanclerz. "Najlepszą ochroną przed Omikronem jest szczepienie przypominające", stwierdził.

 

Rząd federalny i premierzy krajów związkowych postanowili również wezwać do stosowania masek FFP2 w handlu i transporcie publicznym wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Dotychczasowe ograniczenia kontaktów i wymagania dotyczące dostępu do imprez mają zostać przedłużone. Ponadto nadal ważne jest ograniczanie kontaktów.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie