Koronawirus w Hiszpanii: Omikron w ściekach; przybywa też osób z kilkakrotnym zakażeniem SARS-CoV-2

Świat
Koronawirus w Hiszpanii: Omikron w ściekach; przybywa też osób z kilkakrotnym zakażeniem SARS-CoV-2
Zdj. ilustracyjne/Flickr/SuSanA Secretariat
Tam, gdzie nasila się liczba zakażeń Omikronem, notowane jest największe stężenie cząsteczek koronawirusa w wodach ściekowych

W Hiszpanii, gdzie nasila się liczba zakażeń wariantem Omikron, notowane jest największe stężenie cząsteczek koronawirusa w wodach ściekowych. Przybywa też pacjentów kilkakrotnie zainfekowanych SARS-CoV-2.

Jak podały hiszpańskie służby sanitarne, rekordowy poziom występowania koronawirusa dotyczy m.in. wspólnoty autonomicznej Madrytu.

 

Według stołecznej stacji telewizyjnej Telecinco analiza wód ściekowych w regionie stolicy Hiszpanii dowodzi "nienotowanego" nigdy wcześniej poziomu stężenia koronawirusa.

 

ZOBACZ: Hiszpania. Rekordowy wskaźnik nowych zakażeń – ponad 2000 infekcji na 100 tys. osób

 

Tymczasem według telewizji Antena3 już w grudniu 2021 r. w całej Hiszpanii notowany był rekordowy poziom występowania cząsteczek koronawirusa w wodach ściekowych największych miast.

 

Telewizja wskazała, że laboratoria stacji uzdatniania wody potwierdzają, iż w kanalizacji hiszpańskich miast pojawił się już nowy wariant Omikron.

Gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem

Służby medyczne zaznaczają, że właśnie Omikron jest odpowiedzialny za szybko rosnącą w Hiszpanii liczbę osób, które na COVID-19 chorowały już kilkakrotnie. W skali kraju osób takich są już tysiące.

 

ZOBACZ: Hiszpania. Warianty Delta i Omikron: możliwe równoczesne zakażenie

 

W samej tylko Katalonii, na północnym wschodzie, od marca 2020 r. koronawirusem zakaziło się trzykrotnie ponad 330 osób. Jeden z pacjentów chorował na COVID-19 aż cztery razy.

 

Od końca grudnia ub.r. w Hiszpanii notowany jest bardzo wysoki poziom zachorowań na COVID-19. Dobowa liczba infekcji przekracza tam poziom 100 tys.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie