Zmiany w hymnie narodowym. Co dalej z projektem?

Polska
Zmiany w hymnie narodowym. Co dalej z projektem?
Specjaliści, jak pisze dziennik, nie zgadzają się również m.in. z podzieleniem flagi na dwa rodzaje: biało-czerwoną, "narodową", oraz "państwową" z herbem, której miałyby używać urzędy.

Kontrowersje wokół projektu, który miał m.in. zmienić kolejność zwrotek "Mazurka Dąbrowskiego", są tak duże, że prawdopodobnie zostanie napisany na nowo – podaje w środę "Rzeczpospolita".

Dziennik przypomina, że najgłośniejsza propozycja projektu ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej dotyczy przestawienia zwrotek hymnu – drugiej (rozpoczynającej się obecnie od słów: "Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę...") i trzeciej ("Jak Czarniecki do Poznania...). "Do zmiany kolejności zwrotek raczej jednak nie dojdzie, bo ustawa prawdopodobnie trafi do kosza" – donosi "Rz".

 

Jak zaznacza gazeta, w październiku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentowało projekt, a formalnie prace nad nim wciąż trwają. Z informacji gazety z kilku źródeł wynika jednak, że "prawdopodobieństwo uchwalenia projektu jest znikome".

Opinie ekspertów o proponowanych zmianach

"Trafi on do kosza i zostanie opracowany nowy projekt" – mówi jeden z rozmówców "Rz". "Powód? Suchej nitki nie zostawili na nim fachowcy" – czytamy.

 

Według dziennika "z wciąż nieujawnionych przez ministerstwo opinii Komisji Heraldycznej, Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego wynika, że fachowcy nie akceptują usunięcia z Chorągwi Rzeczypospolitej tradycyjnie znajdującego się na niej tzw. wężyka generalskiego i sprzeciwiają się wyborowi przez ministerstwo karmazynu jako oficjalnego odcienia czerwieni. Ich zdaniem powinna być to czerwień heraldyczna".

 

ZOBACZ: Sobieski zamiast Bonapartego. Jest pomysł na zmiany w polskim hymnie

 

Specjaliści, jak pisze dziennik, nie zgadzają się również m.in. z podzieleniem flagi na dwa rodzaje: biało-czerwoną, "narodową", oraz "państwową" z herbem, której miałyby używać urzędy.

 

"Nawet przestawienie zwrotek hymnu, motywowane chęcią powrotu do rękopisu Józefa Wybickiego, nie przekonało fachowców" – podkreśla gazeta. "Rz" dotarła do opinii dla ministerstwa jednego z czołowych heraldyków, który napisał: "Słowa hymnu zostały ustalone w latach II Rzeczypospolitej, towarzysząc niezmiennie dotąd. Nie przekonuje zmiana kolejności zwrotek".

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie