Sobieski zamiast Bonapartego. Jest pomysł na zmiany w polskim hymnie

Polska
Sobieski zamiast Bonapartego. Jest pomysł na zmiany w polskim hymnie
WikimediaCommons/Daniel Schultz/Domena Publiczna
Jan III Sobieski.

- Śpiewamy "dał nam przykład Bonaparte, jak zwyciężać mamy". Jak to ładnie by wybrzmiewało: "dał nam przykład Jan Sobieski, jak zwyciężać mamy" - mówi Piotr Zapart, przewodniczący komitetu budowy pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu. To on zaproponował, aby francuskiego cesarza Napoleona Bonapartego zamienić w hymnie na polskiego króla Jana III Sobieskiego.

Po raz pierwszy o pomyśle Zapart powiedział podczas obchodów rocznicy śmierci króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Jego wystąpienie przed kościołem mariackim zebrało gromkie brawa.

 

- Pokazał właśnie, jak zwyciężać mamy. Nie za coś, tylko o coś. I dlatego myślę, że trzeba to przemyśleć, zastanowić. I historycy, ale również społeczeństwo - powiedział "Onetowi" Piotr Zapart.

 

Żeby nie stał się archaiczny

 

- Może faktycznie warto się zastanowić, czy hymn nie wymaga aktualizacji, tak, aby informacja i przesłanie w nim zawarte były zrozumiale dla młodego pokolenia -  mówi polsatnews.pl Jacek Żalek, wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PiS.

 

Zastrzegł jednak, że ewentualne zmiany musiałyby być wynikiem akcji społecznej, "głębokiego rozeznania społecznego" a nie działań polityków. - Inicjatywa zmian nie może wyjść od polityków, aby nie stała się przedmiotem zawłaszczenia politycznego. Taka akcja musi mieć wymiar społeczny - podkreślił poseł.

 

W rozmowie z Onetem zauważył, że konstytucja Stanów Zjednoczonych aktualizowana jest przez poprawki i niewykluczone, że tak samo mogłoby być z polskim hymnem.

 

Hymn był już wcześniej zmieniany

 

Mazurek Dąbrowskiego jest polskim hymnem od 1927 roku. Dzisiejszy tekst różni się od oryginalnego. Brakuje w nim dwóch zwrotek, zmieniona jest też część rymów.

 

Według autorów pomysłu, jeśli już raz można było go zmienić, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to po raz kolejny.

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad ustawą o godle, barwach i hymnie. Zapewnia jednak, że treści samego hymnu nie zamierza zmieniać.

 

onet.pl, polsatnews.pl

mr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie