"Timmermans w imię ideologicznych założeń jest gotów poświęcić ludzkie życie". Ziobro o Fit for 55

Polska
"Timmermans w imię ideologicznych założeń jest gotów poświęcić ludzkie życie". Ziobro o Fit for 55
Polsat News
Zbigniew Ziobro

Timmermans w imię ideologicznych założeń jest gotów poświęcić ludzkie życie, elementarne potrzeby człowieka na rzecz ochrony klimatu - powiedział w środę Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej.

Ziobro podczas środowej konferencji prasowej odniósł się do propozycji Unii Europejskiej, "Fit for 55", czyli - jak mówił - radykalnego zaostrzenia polityki klimatycznej, polityki energetycznej UE. Jak stwierdził, gdyby propozycja ta została przyjęta, doprowadziłaby do "drastycznych, dramatycznych konsekwencji nie tylko dla polskiej gospodarki jako takiej, ale przede wszystkim dla polskich gospodarstw domowych, dla każdego Polaka, który musiałby płacić wielokrotnie wyższe rachunki za prąd, gaz".

 

Szef MS dodał, że to, co może nastąpić w wyniku wprowadzenia polityki "Fit for 55" to "swoiste tsunami, które będzie rzutować na stan materialny polskich rodzin".

 

- My na to zgodzić się nie możemy jako państwo. Dlatego ministerstwo sprawiedliwości zajęło w tej sprawie jasne, jednoznaczne i kategoryczne stanowisko, w którym uważamy, że Polska powinna wetować szaleńczy projekt pana Timmermansa, który w imię ideologicznych założeń jest gotów poświęcić ludzkie życie, elementarne potrzeby człowieka na rzecz ochrony klimatu - mówił Ziobro.

 

ZOBACZ: Ziobro: wystąpię z wnioskiem o podjęcie uchwały dot. wycofania się Polski z pakietu klimatycznego UE

 

- Jesteśmy za racjonalną ochroną klimatu. Mądrymi, przemyślanymi działaniami, które będą godzić potrzeby ludzkiego życia, ludzkiej egzystencji z celami klimatycznymi. Nie jesteśmy za tym, aby prowadzić rabunkową w stosunku do człowieka politykę, która ma na celu ochronę klimatu poświęcając jakość życia i prowadząc do ubóstwa (...), regresu polskiej gospodarki - dodał.

 

- Uważamy, że Polska powinna w ogóle odstąpić od polityki klimatyczno-energetycznej realizowanej przez Unię Europejską, również w tej wersji do tej pory forsowanej, bo właśnie dziś każdy Polak - dziś, jutro, pojutrze, każdy, kto będzie odbierał rachunki za prąd, przekona się w jak znacznym stopniu musi płacić haracz unijny w ramach opłaty za prąd - mówił Ziobro.

 

Ogłoszony w lipcu przez Komisję Europejską pakiet pod nazwą "Fit for 55" to zestaw propozycji legislacyjnych służących dostosowaniu unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. w perspektywie roku 2030 r., wobec poziomu z roku 1990.

Ziobro: za szaleńczą politykę klimatyczną UE odpowiada Europejska Partia Ludowa

"Polska musi odrzucić unijny pakiet klimatyczny, wtedy rachunki za prąd spadną o 60 proc. Za szaleńczą politykę klimatyczną UE odpowiada Europejska Partia Ludowa, na czele której stoi Donald Tusk" - napisał w poniedziałek na Twitterze Zbigniew Ziobro. Jak dodał: "Solidarna Polska jest za racjonalną ochroną klimatu. Pakietu ruiny nie chcemy!".

 

Pod koniec grudnia ub. roku Ziobro zapowiedział, że zamierza wystąpić z wnioskiem do władz swojej partii o podjęcie uchwały o wycofaniu się Polski z pakietu klimatyczno-energetycznego UE.

 

- Jako lider Solidarnej Polski zamierzam po świętach wystąpić z wnioskiem do władz statutowych partii o podjęcie uchwały o wycofaniu się Polski z tego nieracjonalnego, przybierającego szalone rozmiary programu Unii Europejskiej - pakietu klimatyczno-energetycznego - oświadczył wówczas Ziobro podczas konferencji prasowej.

"Nie chodzi o to, żeby zakończyć demonstracje, tylko upokorzyć ludzi"

Podczas konferencji prasowej w resorcie sprawiedliwości minister Ziobro został zapytany, jakiej reakcji ze strony Unii Europejskiej spodziewa się po brutalnej interwencji służb podczas demonstracji w Amsterdamie.

 

- Premier Holandii (Mark Rutte) słynie z tego, że lubi wytykać i wskazywać rady innym państwom co do przestrzegania praworządności, zasad prawa, szanowania obywateli, a to, co wszyscy możemy zobaczyć w internecie, jak w brutalny sposób holenderska policja podlegająca jego rządowi traktuje obywateli Holandii, to są przykłady barbarzyństwa - ocenił Ziobro.

 

ZOBACZ: Holandia. Starcia z policją podczas demonstracji. 30 osób zatrzymanych, ranni funkcjonariusze

 

Jak wskazał, "tam nie chodzi o to, żeby doprowadzić do zakończenia demonstracji, tylko chodzi o to, aby upokorzyć, zadać ból ludziom, którzy uczestniczą w tych manifestacjach, którzy kontestują politykę rządu holenderskiego".

 

- To są standardy sprzeczne z zasadami praw człowieka opisanymi w konwencjach, których stroną jest m.in. Holandia i my oczekujemy stanowczego stanowiska Komisji Europejskiej w tej sprawie i organów Unii Europejskiej - dodał.

 

- Nie można godzić się, żeby w środku Europy, w XXI wieku policja podlegająca rządowi mogła w tak brutalny sposób rozprawiać się z demonstracjami - podkreślił Ziobro.

 

- Prawo do demonstracji jest wpisane w standard cywilizacyjny społeczeństw europejskich, Unii Europejskiej i jeżeli nawet używa się przemocy i są ku temu podstawy, przesłanki ustawowe, to należy to robić w sposób współmierny do potrzeb, a nie po to, żeby kogoś upokarzać, zadawać ból i cierpienie - jak mieliśmy okazję to widzieć na urywkach filmów, jakie pokazywały media na całym świecie - mówił.

 

ZOBACZ: Holandia. Przeciwnicy restrykcji starli się z policją

 

Jak informowały media, holenderska policja przerwała nielegalną demonstrację przeciwników rządowej polityki walki z pandemią Covid-19, która odbyła się w niedzielę w Amsterdamie. Podczas manifestacji doszło do starć z policją - zatrzymano kilkadziesiąt osób, części z nich postawiono zarzuty napaści na policjantów i nielegalnego posiadania broni. Ponadto sieć obiegły nagrania, na których widać m.in. siły bezpieczeństwa, które rozpędzają zgromadzenie, a także sytuację, w której policyjny pies gryzie jednego z uczestników.

 

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta wcześniej w środę mówił o działaniach resortu poinformował w mediach społecznościowych.

 

- Ministerstwo Sprawiedliwości wystąpiło do francuskiego MS sprawującego prezydencję w Radzie UE ds. sprawiedliwości o wprowadzenie do porządku obrad najbliższej Rady informacji o brutalności służb porządkowych w Niderlandach w związku z protestami przeciw obostrzeniom covidowym - przekazał.

 

- Będziemy oczekiwać również przedstawienia w tej sprawie komunikatu ze strony Komisji Europejskiej, która ochoczo komentuje bieżące wydarzenia w Polsce, a wobec narastającej od lat brutalności Policji w wielu państwach UE pozostaje bierna - podkreślił wiceminister.

 

an/mad / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie