Piontkowski o niższej pensji nauczycieli: księgowi nie zrozumieli zasad nowego systemu podatkowego

Polska
Piontkowski o niższej pensji nauczycieli: księgowi nie zrozumieli zasad nowego systemu podatkowego
PAP/Wojciech Olkuśnik
Zdaniem Piontkowskiego problem leży po stronie części księgowych, którzy "nie do końca zrozumieli, jakie są zasady nowego systemu podatkowego"

- Zmiany podatkowe, które obowiązują od 1 stycznia, są neutralne lub korzystne dla zdecydowanej większości Polaków, także dla nauczycieli – powiedział w środę wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Dodał, że problem leży po stronie części księgowych, którzy "nie do końca zrozumieli, jakie są zasady nowego systemu podatkowego".

Wiceminister zapytany w TV Republika o to, czy w związku z wejściem w życie Polskiego Ładu nauczyciele będą od stycznia otrzymywać niższe wynagrodzenia, Piontkowski odpowiedział, że "Ministerstwo Finansów wyraźnie pokazuje, że zmiany podatkowe, które obowiązują od 1 stycznia, są neutralne lub korzystne dla zdecydowanej większości Polaków, także dla nauczycieli".

Piontkowski: będzie można rozliczyć ulgę podatkową 

- Mogło być jakieś słabsze poinformowanie, jeśli chodzi o składanie PIT-u 2, który mówi, jak powinna być odprowadzana składka czy wniosek o ulgę dla tzw. klasy średniej. Dlatego w niektórych wypadkach mogła nastąpić taka sytuacja, że wydaje się, iż na ten moment wynagrodzenie było nieco niższe. Jednak potem, na koniec roku, można będzie rozliczyć ulgę podatkową – kwotę wolną od podatku 30 tys. zł – wyjaśnił.

 

ZOBACZ: Polski Ład. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianach podatkowych

 

Dodał, że nie wie, ile jest takich przypadków, ale jeśli są, to "bardzo niewielka skala".

Piontkowski: problem leży po stronie księgowych 

Zdaniem Piontkowskiego problem leży po stronie części księgowych, którzy "nie do końca zrozumieli, jakie są zasady nowego systemu podatkowego".

 

- Być może stąd błędne przekazanie informacji nauczycielom i – w nielicznych przypadkach – tego typu sytuacje, że wynagrodzenie w styczniu okazywało się nieco niższe niż w grudniu – stwierdził.

 

Dodał, że "zawsze warto tłumaczyć, jakie są zasady prawa obowiązującego w Polsce, także prawa podatkowego". - Jest to lekcja, że trzeba jeszcze więcej informacji przekazać publicznie do wyspecjalizowanych instytucji, do księgowych – zaznaczył wiceminister edukacji.

 

Zapytany, czy nie lepiej byłoby wprowadzić te zmiany później, aby dać księgowym czas na przygotowanie się do nich, Piontkowski odpowiedział, że "system podatkowy obowiązuje od początku roku i trudno wprowadzać te zmiany w trakcie roku".

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie