RPA. W najstarszej części budynku parlamentu wciąż tli się ogień po pożarze

Świat
RPA. W najstarszej części budynku parlamentu wciąż tli się ogień po pożarze
PAP/EPA/STRINGER
W najstarszej części budynku parlamentu RPA wciąż tli się ogień po pożarze

Niszczycielski pożar, który w niedzielę rano wybuchł w parlamencie Republiki Południowej Afryki w Kapsztadzie został opanowany - przekazała w poniedziałek rano straż pożarna. Dodano, że w najstarszej części budynku wciąż tli się ogień.

Przez ostatnią noc pożar został opanowany, strażacy są stopniowo wycofywani - powiedział rzecznik straży pożarnej Jermaine Carelse cytowany przez AFP.

 

Nie ma doniesień o ofiarach. W gmachu nie odbywała się sesja parlamentu.

 

PAP/EPA/STRINGER

 

Pożar wybuchł spowodował znaczne straty w zabytkowym kompleksie budynków, z których część pochodzi z XIX wieku. Najbardziej zniszczony został stary gmach Zgromadzenia Narodowego, w którym zawalił się dach. Żywioł zajął również obecne miejsce posiedzeń Zgromadzenia Narodowego, biura oraz siłownię.

Wciąż tli się ogień

Ogień wciąż tli się w najstarszym, wykonanym w dużej mierze z drewna skrzydle, w którym zgromadzono ok. 4 tys. dzieł sztuki, cześć z nich pochodzi z XVII wieku - dodał Carelse. Wydaje się, że ocalała biblioteka z unikalnym, zabytkowym księgozbiorem.

 

Według wstępnych ustaleń śledczych, pożar wybuchł w dwóch miejscach, a odcięcie dopływu wody uniemożliwiło prawidłowe działanie systemu gaśniczego - informuje AFP.

 

ZOBACZ: RPA. Zmarł arcybiskup Desmond Tutu. Był laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

 

- To okropne, wstrząsające zdarzenie - powiedział przybyły na miejsce prezydent RPA Cyril Ramaphosa.

Aresztowano podejrzanego mężczyznę

W budynku parlamentu aresztowano mężczyznę, któremu zostały postawione zarzuty podpalenia, włamania i kradzieży; we wtorek stanie przed sądem - poinformowała w niedzielę policja.

 

To drugi pożar w parlamencie RPA w ostatnim czasie. W marcu 2020 r. budynek zapalił się w wyniku awarii instalacji elektrycznej; pożar szybko ugaszono.

 

W Kapsztadzie mieści się dwuizbowy parlament RPA składający się ze Zgromadzenia Narodowego i Narodowej Rady Prowincji. Obie izby obradują w składającym się z trzech skrzydeł budynku. Najstarsza część obiektu pochodzi z 1884 roku, kolejne zostały dobudowane w latach 20. i 80. XX wieku.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie