Lubuskie. Władze gminy Deszczno ostrzegają przed wilkami

Polska
Lubuskie. Władze gminy Deszczno ostrzegają przed wilkami
Pixabay/Zdjęcie ilustracyjne
Władze gminy Deszczno ostrzegają przed wilkami

Gmina Deszczno ostrzega przed wilkami, które pojawiły się na terenie miejscowości: Łagodzin, Dzierżów oraz Prądocin. Władze apelują m.in. o zachowanie szczególnej ostrożności w lesie.

"W związku z otrzymanymi sygnałami od mieszkańców o pojawieniu się wilków na terenie naszej gminy w miejscowości: Łagodzin, Dzierżów oraz Prądocin, prosimy mieszkańców oraz osoby przebywające na terenie gminy, o zachowanie szczególnej ostrożności na terenach leśnych, zabezpieczania zwierząt domowych i hodowlanych" – poinformowały władze gminy Deszczno.

 

W wydanym komunikacie zaapelowali m.in. też o szczególny nadzór nad zwierzętami i unikanie spacerów po lesie i okolicach terenów leśnych.

300 wilków w województwie lubuskim

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim szacuje, że w województwie lubuskim populacja wilków wynosi około 300 sztuk.

 

- Jest to stała populacja na przestrzeni ostatnich lat. Nie widzimy tendencji wzrostowej, jeżeli chodzi o populację wilka, jest ona na stałym poziomie – powiedział główny specjalista ds. szacowania szkód w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim Witold Marciniak.

Wilki mają problemy ze zdobyciem pokarmu

Jak dodał, "obserwujemy, że te wilki coraz bardziej robią się zuchwałe i coraz częściej przychodzą pod zabudowania ludzi".

 

- Ma to związek z aurą, którą mamy za oknem. Te sytuacje miały miejsce, kiedy nastąpiły opady śniegu i temperatura zeszła poniżej zera i w tym momencie wilki mają trudności ze zdobyciem pokarmu - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Wilk vs. człowiek. Kto jest większym drapieżnikiem?

 

- Istnieje ryzyko spotkania wilka, ale on generalnie stara się unikać bezpośredniego spotkania z człowiekiem. Należy wtedy dać znać, że jesteśmy – zachowywać się głośno, nie nawiązywać kontaktu wzrokowego, nie należy zachowywać się w sposób nerwowy i w panice uciekać. Trzeba spokojnie odejść, cały czas go obserwując – podkreślił Marciniak.

 

Gmina Deszczno apeluje do mieszkańców o zamykanie posesji i zabezpieczenie odpadów komunalnych tak, aby nie stały się one pożywieniem dla dzikiej zwierzyny.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie