RPA. Płonie budynek parlamentu w Kapsztadzie. Strażacy od kilku godzin walczą z żywiołem

Świat
RPA. Płonie budynek parlamentu w Kapsztadzie. Strażacy od kilku godzin walczą z żywiołem
PAP/EPA/STRINGER
Płonie parlament RPA

Duży pożar wybuchł w niedzielę rano w siedzibie parlamentu RPA w Kapsztadzie. Zawaliła się część dachu w jednym z budynków kompleksu parlamentarnego, zniszczona też została podłoga. Pomimo wysiłków kilkudziesięciu strażaków, od wielu godzin nie udało się opanować żywiołu.

Nie ma doniesień o ofiarach, ale zabytkowy kompleks budynków, którego część pochodzi z XIX wieku, został w znacznym stopniu zniszczony. Poważnie ucierpiał księgozbiór, w tym oryginalny zapis hymnu narodowego RPA w języku afrikaans.

Przyczyna pożaru nie jest znana

Pożar wybuchł o godz. 6 rano. Nie jest jeszcze znana jego przyczyna, ale prezydent RPA Cyril Ramaphosa, który przybył na miejsce zdarzenia, poinformował o zatrzymaniu jednej osoby.

 

- Zatrzymano jedną osobę, jest przesłuchiwana - powiedział szef państwa nie podając żadnych szczegółów.

Zdaniem Patricii de Lille, minister prac publicznych i infrastruktury, potrzeba jeszcze kilku godzin by opanować pożar. Służby ratunkowe - jak relacjonuje AFP - obawiają się, że ogień może się jeszcze bardziej rozprzestrzenić i zniszczyć zabytkowe sale.

To nie pierwszy raz, kiedy w parlamencie RPA wybuchł pożar. W marcu 2020 roku walczono z ogniem, który pojawił się w wyniku zwarcia w sieci energetycznej. 

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie