Wielka Brytania. Johnson: dzięki szczepieniom nasza sytuacja jest nieporównanie lepsza niż rok temu

Świat
Wielka Brytania. Johnson: dzięki szczepieniom nasza sytuacja jest nieporównanie lepsza niż rok temu
Andrew Parsons/No 10 Downing Street/Flickr.com
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podczas szczepienia

Kampania szczepień okazała się sukcesem, dzięki niej nasza sytuacja jest nieporównywalnie lepsza niż rok temu, gospodarka się rozwija, rośnie zatrudnienie i inwestycje - powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w swoim noworocznym orędziu.

- Szczęśliwego Nowego Roku! 2021 już prawie za nami i niezależnie od wciąż stawianych nam wyzwań i niepokojów dotyczących najbliższych tygodni i miesięcy, szczególnie tych związanych z wariantem Omikron i rosnącą liczbą hospitalizacji, jedno możemy powiedzieć na pewno - nasza sytuacja dzisiaj, 31 grudnia jest nieporównywalnie lepsza niż rok temu - rozpoczął przemówienie do narodu Johnson.

"Brytyjczycy zareagowali na wezwanie do szczepień"

Brytyjski premier wyliczył następnie osiągnięcia gospodarcze Wielkiej Brytanii w 2021 r., w tym najszybszy wzrost gospodarczy spośród krajów grupy G7, wyższy niż przed rozpoczęciem pandemii COVID-19 poziom zatrudnienia i wynoszące niemal 30 mld funtów inwestycje zagraniczne w brytyjski sektor nowych technologii.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Ponad 180 tys. nowych zakażeń SARS-CoV-2, blisko 50 tys. więcej niż dzień wcześniej

 

- Istnieje jedna nadrzędna przyczyna, z powodu której Wielka Brytania była w stanie utrzymać najbardziej otwartą gospodarkę i społeczeństwo ze wszystkich największych krajów europejskich. To przez to, że Brytyjczycy heroicznie, dobrowolnie i w niewiarygodnej masie zareagowali na wezwanie do zaszczepienia się - podkreślił Johnson.

Noworoczne postanowienie 

Premier zaznaczył, że sukcesem okazała się również kampania szczepień przypominających. Wezwał również do ostrożnego świętowania Nowego Roku i przestrzegania obowiązujących ograniczeń.

 

Na koniec przemówienia Johnson zaapelował do osób, które nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19 o przyjęcie preparatu. Podkreślił, że w szpitalach wciąż leczonych jest wiele chorych.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania dopuściła do użytku Paxlovid, lek przeciwko COVID-19

 

- Niech to będzie wasze noworoczne postanowienie - znacznie łatwiejsze niż przejście na dietę, czy prowadzenie pamiętnika - umówcie się osobiście lub online, przyjmijcie zastrzyk, to sprawi, że 2022 rok będzie bardziej szczęśliwy dla nas wszystkich - zakończył Johnson. 

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie