Zmiany w szpitalnictwie w Polsce. "Uruchamiamy fundamentalną reformę"

Polska
Zmiany w szpitalnictwie w Polsce. "Uruchamiamy fundamentalną reformę"
PAP/Radek Pietruszka
Minister zdrowia Adam Niedzielski

Dzisiaj uruchamiamy fundamentalną reformę polskiego szpitalnictwa, dziś przedstawimy publicznie do konsultacji projekt ustawy, która będzie swoistą konstytucją szpitalnictwa w Polsce - powiedział w czwartek szef MZ Adam Niedzielski.

- Mam nadzieję, że dzisiejszy dzień zapisze się w historii szpitalnictwa w Polsce. Dzisiaj uruchamiamy fundamentalną reformę polskiego szpitalnictwa. Dziś przedstawimy publicznie do konsultacji projekt ustawy, która - mam nadzieję - będzie swoistą konstytucją szpitalnictwa w Polsce, bo będzie na długie lata określała zasady funkcjonowania szpitalnictwa w Polsce, zasadę ich restrukturyzacji, zasady tego jak szpitalnictwo w Polsce będzie modernizowane - podkreślił Niedzielski.

"Chcemy sprofesjonalizować zarządzanie szpitalnictwem"

Jak mówił, projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa zawiera "zestaw regulacji, który ma doprowadzić do tego, że system szpitalnictwa będzie m.in. w lepszej kondycji finansowej.

 

- Chcemy bardzo sprofesjonalizować zarządzanie szpitalnictwem - dodał minister. Podkreślił, że to główne założenie tego projektu.

Wycofanie z ryczałtu 

Podczas konferencji szef resortu zdrowia zwrócił także uwagę na kwestię jakości zarządzania szpitalami. - Będziemy chcieli sprofesjonalizować kadrę zarządzającą. Wprowadzimy wymóg egzaminu państwowego, aby zarządzać tak dużą i kompleksową jednostką, jak szpital. Tutaj nie można opierać się na intuicji, to musi być dobrze przygotowany menadżer - wyjaśnił Niedzielski.

 

Kolejnym elementem - jak wskazał minister zdrowia - jest kwestia zdefiniowana na nowo zasad funkcjonowania sieci. - To jest naturalna konsekwencja tego, że porządkując cały system szpitalnictwa, musimy także uporządkować zasady funkcjonowania sieci szpitali w Polsce - podkreślił. Poinformował, że zmiany, które w tym zakresie zostaną dokonane, "będą przede wszystkim brały pod uwagę fakt, że będziemy wycofywali się stopniowo lub zmniejszali skalę finansowania ryczałtowego".

 

Wyjaśnił, że "państwo polskie ma już środki na to, aby płacić za nadwykonania i realizowane kontrakty". - Ta siła finansowa państwa pozwala na wzięcie pełnej odpowiedzialności za wielkości kontraktowe - dodał.

 

Niedzielski poinformował, że projekt zostanie poddamy długim konsultacjom. - Mam nadzieję, że w wyniku konsensusu ten projekt dotrze i trafi do Sejmu i przez Sejm przejdzie, definiując na nowo, na wiele lat, zasady funkcjonowania szpitalnictwa w Polsce - podkreślił.

Będzie nadzór właścicielski nad szpitalami

Niedzielski zaznaczył, że w czwartek do konsultacji trafi projekt o modernizacji szpitalnictwa. Wyjaśnił, że jednym z założeń tego projektu jest "sprofesjonalizowanie szpitalnictwa". - Widzimy, że również w tym obszarze jest pewien potencjał poprawy - ocenił.

 

- Pandemia jest jednym z bardzo poważnych powodów, które za tym przemawiają, bo widzieliśmy wyraźnie w trakcie kolejnych fal, że konieczny jest pewien mechanizm koordynacji. Pewien mechanizm, który pozwala w skali regionu, w skali kraju, prowadzić skoordynowaną politykę, szczególnie w sytuacjach kryzysowych - zastrzegł minister zdrowia.

 

ZOBACZ: Prezes NBP: inflacja CPI w 2022 r. wyniesie 7,6 proc.

 

Dodał, że były przypadki właścicieli szpitali, którzy "nie wykazywali się chęcią współpracy przy tworzeniu miejsc covidowych". - Widzimy wyraźnie, że minister zdrowia musi mieć takie instrumenty, które pozwalają taką niechęć i takie bariery przełamywać, bo w tej sytuacji najważniejszym dobrem jest zdrowie Polaków - ocenił szef MZ.

 

Według Niedzielskiego, wiele do życzenia pozostawia również nadzór właścicielski prowadzony nad szpitalami. - Chcemy zaproponować rozwiązanie w postaci Agencji Rozwoju Szpitalnictwa, która będzie zajmować się dokładnie tym zagadnieniem. Będzie przede wszystkim dystrybuowała środki europejskie na modernizację szpitalnictwa (...), ale będzie również pomagała wszystkim szpitalom, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, przeprowadzać proces restrukturyzacji - zapowiedział.

 

- Chcemy, żeby był wyraźny ośrodek odpowiedzialności za finansowe aspekty czy kondycję szpitalnictwa w Polsce. Tak, jak mamy koordynatora w postaci Ministerstwa Zdrowia, tak jak mamy płatnika w postaci Narodowego Funduszu Zdrowia, tak będzie ośrodek nadzoru właścicielskiego w postaci Agencji Rozwoju Szpitalnictwa - wyjaśnił Niedzielski.

laf/pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie