Prezes NBP: inflacja CPI w 2022 r. wyniesie 7,6 proc.

Polska
Prezes NBP: inflacja CPI w 2022 r. wyniesie 7,6 proc.
Polsat News
W ocenie prezesa banku centralnego to właśnie ceny energii są głównym źródłem inflacji

Średnioroczna inflacja CPI w 2022 r. wyniesie 7,6 proc., czyli więcej niż przewidywane 5,1 proc. w 2021 r. – powiedział prezes NBP Adam Glapiński w czwartkowym wywiadzie dla Business Insidera.

W czwartkowym wywiadzie dla Business Insidera prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że bank centralny dysponuje nowymi prognozami makroekonomicznymi na najbliższe dwa lata. Uwzględniają one nowe taryfy na prąd i gaz oraz wpływ tarczy antyinflacyjnej na gospodarkę.

 

"Decyzja Prezesa URE dotycząca taryf na energię elektryczną i gaz została podjęta w ślad za rekordowym wzrostem cen energii elektrycznej, gazu i uprawnień do emisji CO2 na rynku europejskim i krajowym. Rachunki za energię elektryczną i gaz dla gospodarstw domowych od 2022 r. wzrosną przeciętnie odpowiednio o ok. 24 proc. i 54 proc. Jedynie w I kwartale 2022 r. wzrost tych cen będzie słabszy ze względu na działanie tarczy antyinflacyjnej. W całym 2022 r. znacząco wyższe będą również ceny opału (efekt wzrostu cen węgla na rynkach światowych), energii cieplnej (wskutek wzrostu cen uprawnień do emisji CO2), a także ceny żywności" – powiedział w wywiadzie Adam Glapiński.

 

Te czynniki – według prezesa banku centralnego – sprawiają, że prognozy inflacji opracowane przez bank zostały mocno podniesione.

"Inflacja CPI w 2022 r. wyniesie 7,6 proc."

"Czynniki powyższe powodują, że średnioroczna inflacja CPI w 2022 r. wyniesie 7,6 proc., czyli więcej niż przewidywane 5,1 proc. w 2021 r. Maksymalny poziom inflacji CPI będzie miał miejsce w czerwcu 2022 r. (8,3 proc.), a następnie będzie ona się stopniowo obniżać — do 6,2 proc. w grudniu 2022 r." — powiedział Glapiński.

 

ZOBACZ: Inflacja w Polsce. Obniżka akcyzy na prąd i paliwa. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

 

W ocenie prezesa banku centralnego to właśnie ceny energii są głównym źródłem inflacji. "Za blisko połowę inflacji w 2022 r. odpowiadać będą ceny energii. Roczna dynamika cen energii może wzrosnąć nawet do rekordowych 27 proc. w czerwcu 2022 r." – stwierdził prezes NBP.

 

Z wywiadu wynika, że prezes dostrzega zjawisko przenoszenia się wysokich cen energii na oczekiwania inflacyjne. "W warunkach szybkiej odbudowy aktywności gospodarczej i bardzo niskiego bezrobocia wzrost cen energii będzie podwyższał inflację CPI zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio, podnosząc koszty działalności przedsiębiorstw i ustalane przez nie ceny pozostałych dóbr i usług oraz stymulując dalszy wzrost oczekiwań inflacyjnych i płac. W efekcie wysoka inflacja już obejmuje większość grup towarów i usług i proces przenoszenia wysokich wzrostów cen na pozostałe grupy towarów i usług może się utrwalać" – stwierdził prezes NBP.

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie