USA. Rekord temperatur w grudniu na Alasce. Najcieplejsze święta Bożego Narodzenia w historii

Świat
USA. Rekord temperatur w grudniu na Alasce. Najcieplejsze święta Bożego Narodzenia w historii
Flickr/Mark Brennan
Tak wysokie temperatury w grudniu są dowodem na zmiany klimatu

Na Alasce w ostatnich dniach zamiast spodziewanego o tej porze roku śniegu pojawiły się ulewne deszcze, a w niedzielę na wyspie Kodiak termometry wskazały 19,4 stopnia Celsjusza, co stanowi najwyższy odczyt w grudniu dla tego stanu USA - podała agencja Reutera.

Badacz z alaskańskiego centrum monitorowania klimatu ACCAP Rick Thoman podkreślił, że w tym roku temperatury w grudniu na Alasce przekraczały 10 st. C przez co najmniej osiem dni.

 

Ostatni miesiąc roku zwykle jest suchy w centralnej części Alaski, ponieważ w mroźnym powietrzu utrzymuje się niewiele wilgoci - tłumaczył ekspert.

 

ZOBACZ: Joe Biden zapowiada ostrzejszą walkę z pandemią. Powodem zima i Omikron

 

W tym roku ulewne deszcze, które nastąpiły po obfitych opadach śniegu, sparaliżowały stanowe drogi, zostawiając na mroźnym asfalcie "twardą jak beton taflę lodu" - ostrzegł alaskański departament transportu i infrastruktury publicznej.

Dowód na zmiany klimatu 

"Lód jest niezwykle trudny do usunięcia, jeżeli tylko zwiąże się z nawierzchnią drogi. Pomimo ciepłych temperatur powietrza temperatury przy jezdni były poniżej zera, co spowodowało oblodzenie" - napisała ta instytucja na Twitterze.

 

W ciągu ostatnich 20 lat Alaska częściej niż uprzednio doświadczała wyższych temperatur i deszczu w środku zimy, co świadczy o zmianach klimatu - podkreślił Thoman, dodając: "Dokładnie tego spodziewaliśmy się w ocieplającym się świecie".

 

ZOBACZ: Ziobro: wystąpię z wnioskiem o podjęcie uchwały dot. wycofania się Polski z pakietu klimatycznego UE

 

W centralnych częściach stanu takich jak Fairbanks zima nadal będzie mroźna, ale okresy ciepła i wilgoci będą się pojawiać coraz częściej - skomentował badacz. Jak podkreślił Reuters, podobna pogoda występuje także w innych częściach świata na dalekiej północy.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie