Przygotowywali się do uprowadzenia mężczyzny dla okupu. Pięć osób zostało zatrzymanych

Polska
Przygotowywali się do uprowadzenia mężczyzny dla okupu. Pięć osób zostało zatrzymanych
CBŚP
Podejrzani posiadali broń

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z Prokuraturą Krajową zapobiegli uprowadzeniu mężczyzny dla okupu. Przyszła ofiara była obserwowana, przygotowywano już akcesoria, które miały być użyte do popełnienia przestępstwa - powiedziała rzeczniczka CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz. Do sprawy zatrzymano pięć osób.

Według informacji przekazanych przez rzeczniczkę Centralnego Biura Śledczego Policji śledczy dotarli do informacji, z której wynikało, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej mogą przygotowywać się do uprowadzenia mieszkańca województwa podkarpackiego.

 

- Cel tego przestępstwa miał być jeden – zdobyć okup - tłumaczyła podinspektor Iwona Jurkiewicz.

 

- Aby go osiągnąć na terenie Podkarpacia obserwowano miejsce zamieszkania potencjalnego pokrzywdzonego. Z zebranego materiału wynikało, że do planowanego przestępstwa zamierzano wykorzystać posiadaną już broń palną i elementy umundurowania policyjnego - przekazała policjantka.

 

ZOBACZ: Funkcjonariusze CBŚP przejęli 9 kilogramów materiałów wybuchowych oraz materiały do ich produkcji

 

Wskazała, że w akcji zatrzymania podejrzanych wzięli udział policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

 

- Na terenie województwa lubelskiego w ręce policjantów wpadł Tadeusz S. W trakcie przeszukania samochodu, którym się poruszał funkcjonariusze zabezpieczyli koszulkę z napisem "Policja". Kolejne działania przeprowadzono w woj. mazowieckim i lubelskim, gdzie zatrzymano czworo podejrzanych - podkreśliła.

Zorganizowana grupa przestępcza

Zatrzymani czterej mężczyźni i kobieta, zostali doprowadzeni do Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.

 

- W prokuraturze usłyszeli zarzuty odpowiednio kierowania i działania w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu uprowadzenie osoby - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

 

- Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec czterech podejrzanych mężczyzn Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował, na wniosek prokuratora, środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec podejrzanej kobiety prokurator podjął decyzję o zastosowaniu środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym - podała PK.

 

ZOBACZ: Polski marynarz porwany przez piratów w Zatoce Gwinejskiej. MSZ powołał sztab kryzysowy

 

Według ustaleń grupa przestępcza działała co najmniej od lipca 2021 roku na terenie województwa podkarpackiego, mazowieckiego i lubelskiego, a kierował nią 27-letni mieszkaniec województwa lubelskiego Daniel P. Z kolei zatrzymany również Tadeusz S., był poszukiwany w celu odbycia kary pozbawienia wolności w innej sprawie.

 

- Podczas przeprowadzonych (...) przeszukań ujawniono i zabezpieczono m.in. rewolwer Smith & Wesson z 5 sztukami amunicji w magazynku, 70 sztuk amunicji, 9 tysięcy złotych, notatniki, telefony komórkowe oraz karty SIM - dodała PK.

 

Jak zaznaczają śledczy, sprawa charakter rozwojowy. 

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie