Warszawa. Zdewastowana elewacja kościoła. Magdalena Gawin: barbarzyńcy powinni sami pokryć koszty

Polska
Warszawa. Zdewastowana elewacja kościoła. Magdalena Gawin: barbarzyńcy powinni sami pokryć koszty
Facebook/Michał Krasucki
W nocy z 24 na 25 grudnia zniszczono fasadę warszawskiego kościoła Świętego Krzyża znajdującego się na Krakowskim Przedmieściu.

Barbarzyńcy, który wymazali elewację kościoła Św. Krzyża powinni sami pokryć koszt prac naprawczych i popracować w ramach zadośćuczynienia - napisała na Twitterze podsekretarz stanu w MKiDN, Generalny Konserwator Zabytków Magdalena Gawin. Wystąpię o monitoring obiektu. Zero tolerancji dla wandalizmu - podkreśliła.

W nocy z 24 na 25 grudnia zniszczono fasadę warszawskiego kościoła Świętego Krzyża znajdującego się na Krakowskim Przedmieściu. Pojawiły się tam napisy: "Tu będzie techno" oraz "Świeckie państwo".

O zdarzeniu, jako pierwszy poinformował prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości i Straży Narodowej Robert Bąkiewicz.

Do tych informacji odniosła się we wpisie na Twitterze wiceminister kultury Magdalena Gawin: "Barbarzyńcy, który wymazali elewację Kościoła Św. Krzyża powinni sami pokryć koszt prac naprawczych i popracować w ramach zadośćuczynienia. Wystąpię o monitoring obiektu. Zero tolerancji dla wandalizmu. Sprejowanie po zabytkowych obiektach to plaga Warszawy".

Gawin: wyciągniemy wszystkie dotacje na badania i prace 

"Jeśli policja ustali sprawców, zasięgnę rady czy konserwatorzy mogą być oskarżycielami posiłkowymi na procesie" - dodała.

Podkreśliła, że zostaną wyciągnięte "wszystkie dotacje na badania i prace konserwatorskie" oraz zostaną "ściągnięci eksperci". "Będą mieli techno na własnym rachunku bankowym. Niech płacą" - zaznaczyła.

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie