Warszawa. Zdewastowana elewacja kościoła. "Tu będzie techno", "PiS won"

Polska
Warszawa. Zdewastowana elewacja kościoła. "Tu będzie techno", "PiS won"
Facebook/Michał Krasucki

Wandale zniszczyli elewację zabytkowego kościoła Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Na murach świątyni pojawiły się hasła wymalowane czerwoną farbą. Zdarzenie skomentował stołeczny konserwator zabytków, który zwrócił uwagę, że "to nie miejsce na taką formę protestu".

Do zdarzenia doszło w nocy z 24 na 25 grudnia. Na murach zabytkowego kościoła pojawiły się napisane czerwoną farbą hasła: "świeckie państwo", "tu będzie techno" i "PiS won".

 

O akcie wandalizmu poinformował prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości i Straży Narodowej Robert Bąkiewicz.

"Wasze niedoczekanie!"

"Barbaria lewacka nie śpi! Nawet w Święta Bożego Narodzenia dokonuje się ataków na miejsca kultu religijnego. Zniszczona w nocy z 24 na 25 grudnia b.r. elewacja warszawskiego kościoła pw. św. Krzyża" - napisał na Twitterze.

 

Robert Bąkiewicz skomentował też jeden z napisów. "»Tu będzie techno« - brzmi napis. »Wasze niedoczekanie!« -odpowiadamy" - dodał. 

 

"To nie miejsce na taką formę protestu"

Do sprawy odniósł się również stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki, który stwierdził, że "elewacja zabytkowego kościoła (...) to nie miejsce na taką formę protestu".

 

"Nawet najbardziej słuszne hasła nie mogłyby być usprawiedliwieniem dla wandalizmu. Tak samo ani te, ani żadne inne" - napisał na Facebooku. 
 
"Elewacja zabytkowego kościoła, szczególnie tak cennego jak bazylika Św. Krzyża, to nie miejsce na taką formę protestu. Formę, która niszczy coś, co jest dziedzictwem nas wszystkich, zarówno chrześcijan, wyznawców innych religii, czy też niewierzących. Bo na tym polega uniwersalna wartość zabytków" - dodał. 
 

 

Na jego wpis zareagował poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. "Niegodne. To nie tylko miejsce kultu, ale także pomniki historii i cmentarz. W kościele spoczywa serce Fryderyka Chopina" - przypomniał polityk. 

dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie