Francja. Meczet pod Paryżem zamknięty na sześć miesięcy za głoszenie radykalnych treści

Świat
Francja. Meczet pod Paryżem zamknięty na sześć miesięcy za głoszenie radykalnych treści
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/sharonang
Decyzją władz meczet został zamknięty na pół roku

Na sześć miesięcy zamknięto wielki meczet w Beauvais pod Paryżem w związku z podejrzeniem o głoszenie tam radykalnych treści, w tym nawoływania do nienawiści, przemocy i dżihadu - poinformowała we wtorek prefektura Oise, gdzie znajduje się świątynia.

"Prefekt Oise (Corinne Orzechowski - red) zarządziła w poniedziałek zamknięcie wielkiego meczetu w Beauvais na okres sześciu miesięcy. Zarządzenie wejdzie w życie za 48 godzin" - przekazała prefektura.

 

"Od wielu miesięcy imam w tym meczecie głosił kazania antyrepublikańskie, podkreślając, że prawo religijne jest nadrzędne wobec prawa Republiki (Francuskiej - red)" - mówiła prefekt Oise. W kazaniach imama znalazły się odniesienia do terroryzmu, a także dyskryminacji osób homoseksualnych i kobiet - zwróciła uwagę.

 

ZOBACZ: Francja. Z zoo uciekło dziewięć wilków. Obiekt tymczasowo zamknięto

Zamknięty meczet. Przykłady wyjęte z kontekstu? 

Zarządzający meczetem poprzez swoich adwokatów odpierali zarzuty tłumacząc, że podawane przez francuskie władze przykłady z kazań są wyjęte z kontekstu - podał dziennik "Le Parisien".

 

Według AFP minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin rozpoczął administracyjną procedurę zamknięcia tej muzułmańskiej świątyni już 14 grudnia. 

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie