Grecja. Trzęsienie ziemi u wybrzeży Krety i okolicznych wysp

Świat
Grecja. Trzęsienie ziemi u wybrzeży Krety i okolicznych wysp
Twitter/EMCS
Hipocentrum wstrząsów znajdowało się na głębokości 9 km - wynika z danych udostępnionych przez Instytut Geodynamiki w Atenach

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2, po którym nastąpiło jeszcze jedno o magnitudzie 5,4 - nawiedziło w niedzielę Kretę i okoliczne wyspy - podało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Nie odnotowano poważniejszych strat ani ofiar.

Według ateńskiego Instytutu Geodynamiki wieczorem w niedzielę miał miejsce jeszcze trzeci wstrząs o magnitudzie 4, którego epicentrum znajdowało się na zachód od Aten.

 

 

Do pierwszego trzęsienia doszło o godz. 17:15 czasu lokalnego (godz. 16:15 w Polsce). Było ono odczuwalne nie tylko na Krecie, ale również na Karpathos, Rodos i Santorini. Hipocentrum wstrząsów znajdowało się na głębokości 9 km - wynika z danych udostępnionych przez Instytut Geodynamiki w Atenach.

Drugie trzęsienie ziemi było mocniejsze 

Kolejny wstrząs był mocniejszy. Nawiedził Kretę kilka godzin później o godz. 20:59 czasu miejscowego (godz. 19:59 w Polsce). Źródło wstrząsów znajdowało się na głębokości 6,3 km.

 

ZOBACZ: Grecja. Trzęsienie ziemi na wyspie Rodos. Ponad 6 stopni w skali Richtera

 

Burmistrz miasta Kassos na niewielkiej wyspie o tej samej nazwie, która znajduje się niedaleko epicentrum obu trzęsień, przekazał agencji ANA, że na wyspie nie odnotowano żadnych zniszczeń, a wszystkie budynki są całe. Nie ma też ofiar czy rannych.

"To rzadkie zjawisko, aby wtórne wstrząsy były mocniejsze od poprzednich"

Trzecie trzęsienie nie było powiązane z dwoma poprzednimi. Doszło do niego o godz. 18:14 czasu lokalnego (godz. 17:14 w Polsce). Miało ono magnitudę 4. Jego hipocentrum znajdowało się na głębokości 16,7 km.

 

Wzmożona aktywność sejsmiczna nie jest niczym nadzwyczajnym w Grecji, gdzie stykają się afrykańska i eurazjatycka płyty tektoniczne. "Jest jednak rzadkim zjawiskiem, że wtórne trzęsienie ma magnitudę wyższą niż trzęsienie poprzedzające" - zaznaczył w komentarzu Reuters.

nb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie