Grecja. Kretę nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,5 i 4,8. Znaleziono ofiarę

Świat
Grecja. Kretę nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,5 i 4,8. Znaleziono ofiarę
Pixaby/jarmoluk/Sk Boz
Mieszkańcy Krety informują, że wstrząsy trwały kilkanaście sekund

Na greckiej wyspie Kreta w poniedziałek rano doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,5 - poinformowało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Media donoszą, że było drugie trzęsienie o sile 4,5 stopnia. Na razie oficjalnie potwierdzono śmierć jednej osoby.

W silnym trzęsieniu ziemi zginął robotnik pracujący przy renowacji cerkwi w okolicach miejscowości Arkalochori.

 

62-letni robotnik zginął po zawaleniu się sklepienia w remontowanej cerkwi św. Proroka Eliasza w pobliżu leżącego kilkanaście kilometrów na południe od epicentrum wstrząsów Arkalochori. Drugi pracujący przy renowacji świątyni mężczyzna został wyciągnięty z gruzów przez ratowników, nie odniósł poważnych ran - informuje grecka agencja prasowa AMNA.

 

Oprócz jednej ofiary śmiertelnej, hospitalizowano 11 rannych, większość z nich ze złamaniami - przekazał agencji AFP przedstawiciel lokalnego pogotowia ratunkowego.

 

ZOBACZ: Grecja. Rybak znalazł w sieci ciało mężczyzny. Wyrzucił je z powrotem do morza

 

Epicentrum wstrząsów znajdowało się w głębi lądu, 20 km na południe od największego miasta wyspy, Heraklionu. Według Europejskiego Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologiczne (EMSC) trzęsienie miało magnitudę 6, natomiast greckie służby geologiczne informowały o magnitudzie 5,8. Odnotowano również liczne wstrząsy wtórne o mniejszej sile.

"Nie spodziewaliśmy się"

Podczas trzęsienia ziemi wiele osób wybiegło na ulicę. W Heraklionie ewakuowano jedną ze szkół. Szczególnie mocno ucierpiało Arkalochori - zaznaczył rzecznik greckiej obrony cywilnej Spiros Georgiou.

 

- Nie spodziewaliśmy się tego trzęsienia ziemi, obecnie wstrząsy wtórne mają magnitudę 4,5 - powiedział greckiej agencji ANA sejsmolog Efthymis Lekkas

 

Lokalne władze poinformowały o znacznych uszkodzeniach budynków i systemu wodociągowego. Według mediów, częściowo zniszczone mogą być setki domów. Do pomocy w usuwaniu skutków trzęsienia ziemi zmobilizowano lokalną obronę cywilną i służby ratunkowe.

 

ZOBACZ: Australia. Trzęsienie ziemi w Melbourne. "Panika wśród mieszkańców"

 

Na Kretę skierowano też z Grecji kontynentalnej oddział straży pożarnej wyposażony w specjalistyczny sprzęt ratowniczy i psy tropiące. Ratownicy uratowali jednego mężczyznę, który nie mógł się wydostać ze swojego zniszczonego przez wstrząsy domu. Jak donosi CNN, kilka osób została uwięziona w aptece, ale udało im się wydostać.

 

Według relacji zamieszczonych na stronie internetowej EMSC przez świadków zdarzenia, trzęsienie ziemi było odczuwane w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od jego centrum.

 

Mieszkańcy Krety informują, że wstrząsy trwały kilkanaście sekund. W domach ze ścian spadały obrazy i tłukło się szkło. Niektórzy ludzie wybiegli na ulice, a pojedyncze budynki zostały nieznacznie uszkodzone.

 

"Po porannym trzęsieniu ziemi na greckiej Krecie nastąpiło drugie trzęsienie o sile 4,8 stopnia" - napisały tureckie media na Twitterze.

Wideo z trzęsienia ziemi w Grecji.

- Ludzie, którzy żyją w zniszczonych budynkach powinni pozostać na zewnątrz. Kolejny wstrząs wtórny może spowodować ich zawalenie. Mam tutaj na myśli konstrukcje postawione przed 1970 r. Później budowano zgodnie z wyższymi standardami i te domy powinny wytrzymać trzęsienia ziemi - ostrzegł sejsmolog Efthymis Lekkas. Lokalne władze przekazały, że w namiotach można tymczasowo zakwaterować 300 osób.

 

Z powodu trzęsienia ziemi nie wstrzymano lotów z międzynarodowego lotniska w Heraklionie. Według przedstawicieli lokalnej branży hotelarskiej, wstrząsy nie uszkodziły poważnie żadnego z hoteli w regionie i nie stworzyły zagrożenia dla ruchu turystycznego.

 

aml/an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie