Papieska pasterka w Watykanie. "Niech Bóg nam da, abyśmy byli Kościołem adorującym, ubogim"

Świat
Papieska pasterka w Watykanie. "Niech Bóg nam da, abyśmy byli Kościołem adorującym, ubogim"
PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
Pasterka pod przewodnictwem papieża Franciszka

- Niech Bóg nam da, abyśmy byli Kościołem adorującym, ubogim i braterskim. To jest najważniejsze - powiedział papież Franciszek podczas pasterki w bazylice Świętego Piotra w Wigilię. Apelował: "powróćmy do Betlejem, powróćmy do źródeł: do istoty wiary, do pierwszej miłości, do adoracji i miłosierdzia".

W homilii w bazylice watykańskiej, gdzie na mszę przybyło około 1500 osób, papież mówił o potrzebie "Kościoła w drodze".

"Najwyższy wskazuje na pokorę"

Zwrócił też uwagę na "wyzwanie Bożego Narodzenia". Jak zauważył, "Bóg się objawia, ale ludzie Go nie rozumieją. On staje się małym w oczach świata, a my nadal szukamy wielkości według świata, może nawet w Jego imię. Bóg się uniża, a my chcemy się wspiąć na piedestał".

 

- Najwyższy wskazuje na pokorę, a my chcemy się pokazać. Bóg wyrusza w poszukiwaniu pasterzy, tych, których nie widać; a my szukamy widzialności. Jezus rodzi się, aby służyć, a my spędzamy całe lata na pogoni za sukcesem - podkreślił Franciszek.

 

Wskazywał, że Bóg nie szuka siły i władzy, lecz prosi o czułość i małość wewnętrzną. - Oto właśnie co winniśmy wypraszać od Jezusa na Boże Narodzenie: łaskę małości - dodał.

 

ZOBACZ: Watykan. Franciszek spotkał się z uczennicą, która uczestniczyła w zdalnych lekcjach na pastwisku

 

Papież zwrócił uwagę na wymowę sceny narodzin Jezusa: "Dziecię w surowym ubóstwie żłóbka. Nie ma już świateł, nie ma blasku, nie ma chórów anielskich. Tylko dzieciątko".

"W jego małości jest cały Bóg"

Jak zauważył, Ewangelia kładzie nacisk na kontrast: "opowiada o narodzinach Jezusa wychodząc od Cezara Augusta, który dokonuje spisu ludności całej ziemi i ukazuje pierwszego cesarza w jego wielkości".

 

- Ale zaraz potem przenosi nas do Betlejem, gdzie nie ma nic wielkiego: tylko ubogie dziecię owinięte w pieluszki, a wokół niego pasterze. Tam jest Bóg w małości. Oto przesłanie: Bóg nie szuka wielkości, lecz uniża się w małość - wskazał Franciszek.

 

ZOBACZ: Grecja. Papież Franciszek odwiedził migrantów na wyspie Lesbos

 

Zachęcił wiernych, by stając przed żłóbkiem dostrzegli coś więcej niż światła i dekoracje i kontemplowali Dzieciątko. - W jego małości jest cały Bóg - dodał.

 

- Uosobienie czułości potrzebuje utulenia. Nieskończona miłość ma maleńkie serce, wydające słabe uderzenia. Stwórca świata jest bezdomny. Dziś wszystko się wywraca: Bóg jako mały przychodzi na świat. Jego wielkość daje siebie w małości - zaznaczył papież.

"Wyrzeknijmy się narzekań i ponurych min"

Jego zdaniem wierzący powinni zapytać siebie, czy umieją przyjąć tę drogę Boga. - Panie, naucz nas miłować małość. Pomóż nam zrozumieć, że jest to droga do prawdziwej wielkości - powiedział Franciszek.

 

Apelował: "Zostawmy za sobą żale za wielkością, której nie mamy. Wyrzeknijmy się narzekań i ponurych min, chciwości, która pozostawia niedosyt".

 

ZOBACZ: Jest jednym z najdłużej żyjących papieży. Franciszek kończy 85 lat

 

Według papieża przyjęcie małości oznacza przyjęcie Jezusa w maluczkich dnia dzisiejszego; "to znaczy miłować Go w ostatnich, służyć Mu w ubogich. To oni są najbardziej podobni do Jezusa, narodzonego w ubóstwie".

 

Jak ostrzegł, gardzenie ubogimi to ranienie miłości Boga i jego samego. - Zatroszczmy się o Jezusa już teraz, pieszcząc Go w potrzebujących, bo z nimi się utożsamił - wezwał.

 

Jezus "przychodzi tam, gdzie godność człowieka jest wystawiona na próbę. Przychodzi, aby uszlachetnić wykluczonych i objawia się przede wszystkim im: nie ludziom wykształconym i ważnym, lecz biednym ludziom pracującym" - oświadczył Franciszek.

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie