Jest jednym z najdłużej żyjących papieży. Franciszek kończy 85 lat

Świat
Jest jednym z najdłużej żyjących papieży. Franciszek kończy 85 lat
PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
Papież Franciszek podczas audiencji, 15 grudnia br.

Jako dziecko chciał być rzeźnikiem, w młodości pracował jako "bramkarz" w klubie oraz w laboratorium chemicznym. W piątek papież Franciszek kończy 85 lat.

Jorge Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w ubogiej dzielnicy Buenos Aires w Argentynie jako najstarszy z pięciorga dzieci w rodzinie imigrantów, którzy przybyli za chlebem z północy Włoch. Chodził do szkoły salezjanów, a potem do technikum, które ukończył z dyplomem chemika.

 

Gdy miał 21 lat, rozpoczął studia w seminarium. Wstąpił do zakonu jezuitów; święcenia kapłańskie przyjął w 1969 roku. W kolejnych latach ksiądz Bergoglio był mistrzem nowicjatu w seminarium, wykładał teologię, a od 1973 do 1979 roku był prowincjałem jezuitów w Argentynie.

Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Buenos Aires

W 1992 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Buenos Aires. Następnie został metropolitą archidiecezji, a w 2001 roku kardynałem.

 

Na konklawe w 2005 roku po śmierci polskiego papieża był uważany za mocnego kandydata na jego następcę. Wybrano go osiem lat później, po sensacyjnej dymisji Benedykta XVI.

 

ZOBACZ: Watykan. Papież Franciszek z bólem przyjął raport o pedofilii we francuskim Kościele

 

Franciszek jest jednym z najdłużej żyjących papieży. Na jego życie przypadł między innymi okres II wojny światowej, zimnej wojny i dyktatury w Argentynie. Jest pierwszym papieżem, który nie przyjął imienia żadnego ze swych poprzedników.

 

Opublikował trzy encykliki, z których ostatnia, o braterstwie - "Fratelli tutti", ukazała się w zeszłym roku. Wydał też pięć adhortacji oraz kilkadziesiąt dokumentów: listów apostolskich i motu proprio.

Reforma Kurii Rzymskiej

Od kilku lat przygotowuje ze swymi doradcami-kardynałami wielką reformę Kurii Rzymskiej. Powołana przez niego Rada Kardynałów to pierwszy taki organ w Watykanie, podobnie jak Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich - odpowiedź na skandal pedofilii.

 

Jest orędownikiem Kościoła ubogiego, który wychodzi do ludzi i jest jak "szpital polowy", leczący rany.

 

Jako biskup Rzymu jest w absolutnie wyjątkowej sytuacji - żyje jego emerytowany poprzednik Benedykt XVI i to na terenie Watykanu, w rezydencji - dawnym budynku klasztornym. Ich spotkania, w tym pierwsze tuż po wyborze w Castel Gandolfo, przeszły do historii Kościoła.

Franciszek kończy 85 lat tuż po powrocie ze swej 35. zagranicznej podróży - na Cypr i do Grecji. W dniu urodzin ma spotkać się z grupą 12 migrantów z Cypru, którzy przybyli do Włoch z jego inicjatywy w ramach relokacji.

 

ZOBACZ: Papież Franciszek zaproszony do Indii

 

Podczas wizyty w obu krajach papież po raz kolejny udowodnił, że pozostaje w bardzo dobrej formie mimo wieku i poważnej operacji jelita, jaką przeszedł w lipcu. O tym, że czuje się dobrze i jest pełen energii, przekonali się podróżujący z nim dziennikarze.

Spotkania z dziećmi

Szczerością i bezpośrednim językiem zaskakuje podczas spotkań z dziećmi. Następna taka okazja będzie w niedzielę, gdy spotka się z nimi w Auli Pawła VI.

 

Podczas wizyty w jednej z parafii opowiedział dzieciom, że jako mały chłopiec chciał być rzeźnikiem, bo na targu, na który chodził z mamą i babcią, podziwiał sprzedawcę mięsa za mistrzostwo, z jakim posługiwał się nożem.

 

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie