USA. Dowództwo sił powietrznych śledzi trasę św. Mikołaja: pandemia go nie powstrzyma

Świat
USA. Dowództwo sił powietrznych śledzi trasę św. Mikołaja: pandemia go nie powstrzyma
Twitter/NORAD Tracks Santa
NORAD zapewnia aktualizacje podróży św. Mikołaja w czasie rzeczywistym 24 grudnia. W Polsce możemy ją śledzić od południa

Dowództwo Obrony Powietrznej Ameryki Północnej (NORAD), które od ponad 60 lat patroluje niebo pod kątem wszelkich potencjalnych zagrożeń, wzięło w "opiekę" świętego Mikołaja. Informuje o kolejnych przystankach w podróży świętego Mikołaja do oczekujących go dzieci i zapewnia, że pandemia COVID-19 go nie zatrzyma.

"Bądźcie spokojne, dzieci w każdym wieku: święty Mikołaj przyjdzie w tę Wigilię, a drugie święta z COVID-19 go nie powstrzymają" - przekazał NORAD agencji AP.

 

 

Misją amerykańsko-kanadyjskiej jednostki jest obserwowanie nieba nad Ameryką Północną pod kątem wszelkich potencjalnych zagrożeń. W Wigilię Bożego Narodzenia w NORAD rozpoczyna się jednak operacja specjalna - grupa stacji radarowych w północnej Kanadzie i na Alasce jak co roku odbierze serię sygnałów z nosa renifera Rudolfa.

Śledź trasę św. Mikołaja 

NORAD zapewnia aktualizacje podróży św. Mikołaja w czasie rzeczywistym 24 grudnia. W Polsce możemy ją śledzić od południa na oficjalnej stronie internetowej noradsanta.org. Dzięki wojskowym można oglądać św. Mikołaja w 3D, jak przemierza południowy Pacyfik, Azję, Afrykę, Europę i obie Ameryki.

 

 

Podróż jest wyświetlana na wielkich ekranach w odświętnie udekorowanym stanowisku dowodzenia w bazie sił kosmicznych Peterson w amerykańskim stanie Kolorado.

Święta Bożego Narodzenia. Śledzenie trasy Mikołaja ma długą tradycję

Kilkudziesięciu wolontariuszy na miejscu w bazie wojskowej i dziesiątki innych, pracujących zdalnie, odpowiadają na telefony od dzieci oczekujących świętego Mikołaja. Zazwyczaj są to pytania o to, kiedy pojawi się u nich w domu albo na jakie ciasteczka miałby ochotę. NORAD dostarcza także informacji technicznych, takich jak ciężar prezentów przy starcie, napęd sań czy moc reniferów.

 

Operacja odbywa się z zachowaniem obostrzeń sanitarnych związanych z COVID-19 - św. Mikołaj będzie w tym roku nosił maseczkę.

 

ZOBACZ: Boże Narodzenie. Żołnierze z bronią na jasełkach

 

Tradycja sięga 1955 roku, gdy pułkownik Harry Shoup z NORAD odebrał telefon od dziecka, które pomyłkowo wybrało numer sił powietrznych przekonane, że dzwoni do św. Mikołaja. Shoup zapewnił dziecko, że jest św. Mikołajem, i tak rozpoczęła się coroczna tradycja.

nb/ml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie