USA. Biały Dom zniesie zakaz podróży z Afryki, wprowadzony w obawie przed Omikronem

Świat
USA. Biały Dom zniesie zakaz podróży z Afryki, wprowadzony w obawie przed Omikronem
PAP/EPA/REMKO DE WAAL
Zdjęcie ilustracyjne

Od 31 grudnia przestaną obowiązywać ograniczenia w podróżach z ośmiu państw południowej Afryki do USA, wprowadzone pod koniec listopada w związku z obawami o rozprzestrzenianie się wariantu Omikron koronawirusa - ogłosił w piątek Biały Dom.

Taka decyzja była zalecana przez Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) - przekazał Kevin Munoz z zespołu prasowego Białego Domu.

 

- Tymczasowy zakaz podróżowania dał naukowcom czas niezbędny na zbadanie nowego (wariantu - red.) wirusa; teraz wiemy, że używane przez nas szczepionki działają przeciwko Omikronowi, szczególnie gdy podawana jest ich dawka przypominająca - zaznaczył Munoz.

Koniec ograniczeń na koniec miesiąca

Od 29 listopada niemal wszystkim podróżnym niebędącym amerykańskimi obywatelami, którzy przebywali ostatnio w RPA, Botswanie, Zimbabwe, Namibii, Lesotho Mozambiku, Malawi czy Eswatini praktycznie zakazano wjazdu na teren USA. Ograniczenie przestanie obowiązywać w nocy z 30 na 31 grudnia br.

 

Wariant Omikron, który obecnie szerzy się na całym świecie, został wykryty najpierw w krajach południowej Afryki. Wiele państw wprowadziło wówczas ograniczenia w podróżowaniu do krajów afrykańskich. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i afrykańskie rządy protestowały przeciwko tym restrykcjom uznając je za nieskuteczne i niesprawiedliwe.

 

ZOBACZ: Wariant Omikron paraliżuje loty na całym świecie. Ponad 2 tys. odwołanych rejsów w okresie świąt

 

Obecnie Omikron coraz szybciej rozprzestrzenia się w całych USA, infekują się nim również zaszczepione osoby, chociaż większość pacjentów, którzy wymagają leczenia szpitalnego nie przyjęła zastrzyku - informuje agencja AP. Dodaje, że wciąż niewiele wiadomo na temat nowego wariantu koronawirusa, ale w opinii większości badaczy jest on bardziej zaraźliwy niż poprzednie odmiany SARS-CoV-2.

zma / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie