Komunikat w pociągach Polregio. Spółka "przejechała" 1,5 mld pasażerów? Przewoźnik zabrał głos

PolskaWiktor Kazanecki
Komunikat w pociągach Polregio. Spółka "przejechała" 1,5 mld pasażerów? Przewoźnik zabrał głos
Flickr/Adrian Kot, Twitter
Zdjęcie, które ma pochodzić z pociągu Polregio, zdobywa coraz większą popularność w Internecie

"W ciągu 20 lat nasze pociągi przejechały około 1,5 mld pasażerów" - komunikat o takiej treści mieli ujrzeć pasażerowie Polregio, największego polskiego przewoźnika kolejowego. Zdjęcie ilustrujące grafikę przekazują sobie internauci, nie szczędząc krytyki wobec państwowej spółki. Polsatnews.pl zapytał więc Polregio, czy fotografia jest prawdziwa.

W czwartek "hitem" Internetu stało się zdjęcie, ilustrujące rzekomy komunikat wyświetlany w pociągu Polregio - dawnych Przewozów Regionalnych.

 

ZOBACZ: Pierwszy od 12 lat pociąg pasażerski z Końskich. Zapowiadał go Andrzej Duda

 

Jak widzimy na fotografii, treść komunikatu wyświetlanego pasażerom brzmiała: "W ciągu 20 lat nasze pociągi przejechały około 1,5 mld pasażerów".

Internauci "gratulują" Polregio. Spółka twierdzi, że to fotomontaż

Zdjęcie udostępniają m.in. użytkownicy Twittera. "Polregio - gratulacje" - skomentował jeden z nich. O tym, że wykonano je w pojeździe tego państwowego przewoźnika, świadczy m.in. szata graficzna komunikatu, jak i logo widoczne na oparciu fotela.

 

 

Polsatnews.pl zapytał Polregio, czy faktycznie podróżni ujrzeli na ekranach takie treści, które najpewniej mogły być omyłką. Spółka zaprzeczyła jednak, że fotografia jest prawdziwa.

 

ZOBACZ: Koleje Mazowieckie. Pociąg "porywacz" z Radomia do Warszawy. Przymusowa wycieczka dla pasażerów

 

- Wspomniany materiał jest fotomontażem. Materiały przygotowane przez nas zawierają prawidłowe dane - zapewniła Joanna Ostapowicz, rzeczniczka spółki.

Dwie kropki na internetowej fotografii

Jako dowód przesłała Polsatnews.pl oryginalny slajd, który Polregio - jak twierdzi Joanna Ostapowicz - wyświetla w swoich pociągach. Zamieszczona na nim treść ma brzmieć: "W ciągu 20 lat nasze pociągi przejechały około 1,5 mld kilometrów".
 
Oryginalny Slajd wyświetlany w pociągach, który Polsatnews.pl otrzymał od Polregio
 
Gdy przyjrzymy się zdjęciu, które krąży w sieci, dostrzeżemy na nim dwie kropki kończące zdanie - jedną wyraźną, drugą mniej. Być może ten dodatkowy znak jest oznaką niedokładnej przeróbki fotografii. Inną poszlaką jest różniący się krój czcionki między wyrazem "pasażerów" a resztą zdania.
 
Na żółto zaznaczyliśmy fragment fotografii, który może świadczyć, iż jest sfałszowana
Na żółto zaznaczyliśmy fragment fotografii, który może świadczyć, iż jest sfałszowana
 
Polregio to największy polski przewoźnik regionalny. 1 grudnia tego roku stał się spółką akcyjną - wcześniej był spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Przewoźnik zapewnił wówczas, iż przekształcenie wzmocni jego pozycję na przewozowym rynku.
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie