Koleje Mazowieckie. Pociąg "porywacz" z Radomia do Warszawy. Przymusowa wycieczka dla pasażerów

BiznesWiktor Kazanecki
Koleje Mazowieckie. Pociąg "porywacz" z Radomia do Warszawy. Przymusowa wycieczka dla pasażerów
polsatnews.pl
Pasażerowie będą musieli być czujni, aby nie utknąć w pociągu na ponad pół godziny

Fani nocnego zwiedzania stolicy będą zadowoleni, lecz nieuważni pasażerowie - niekoniecznie. Pociąg Kolei Mazowieckich relacji Radom-Warszawa zapewni "eskapady" w świetle Księżyca po największym polskim mieście. Zamiast najkrótszym szlakiem przez centrum, pojedzie m.in. przez Wolę i Włochy, a podróżni nie będą mogli go opuścić. Przewoźnik tłumaczy polsatnews.pl, skąd wynika niecodzienna trasa.

Rozkład jazdy pociągów w całym kraju zmienia się w niedzielę 12 grudnia. Korekty tras oraz godzin odjazdów dotyczą zarówno składów dalekobieżnych, jak i regionalnych. Zgodnie z obecnym, połączenia Kolei Mazowieckich z Radomia do Warszawy Wschodniej kursują przez centrum stolicy, zatrzymując się m.in. na stacjach Ochota, Śródmieście i Powiśle.

 

ZOBACZ: Wykluczenie komunikacyjne. RPO proponuje autobusy do każdej siedziby gminy. Napisał list

 

W odświeżonej rozpisce odjazdów będzie niemal tak samo - poza jednym wyjątkiem, czyli pociągiem nr 21644. Jego trasa może być niemałym zaskoczeniem dla podróżnych, którzy wcześniej nie sprawdzili dokładnie rozkładu.

Kolejowa "wycieczka" przez Włochy i Wolę

Skład ruszy z Radomia o godz. 22:31. Przejdzie m.in. przez Warkę i Piaseczno, a po przekroczeniu granic Warszawy - tak jak inne połączenia linii R8 - obsłuży stacje Służewiec (0:12) i Rakowiec (0:17).

 

Kto nie wysiądzie na ostatniej z nich, uda się na przymusową "wycieczkę" po mieście. Pociąg minie bez zatrzymania stację Warszawa Aleje Jerozolimskie i zamiast skręcić w stronę Dworca Zachodniego, uda się w stronę dzielnicy Włochy.

 

ZOBACZ: Polska zacieśnia współpracę z Koreą Płd. Chodzi o Centralny Port Komunikacyjny

 

Tam - blisko wiaduktu w alei 4 Czerwca 1989 r. - zmieni kierunek jazdy, aby zabrać pasażerów na stołeczną Wolę. Zza okien zobaczą oni, jak nocą wyglądają m.in. Osiedle Przyjaźń, ulica Górczewska, Lasek na Kole i okolice Cmentarzy Powązkowskich.

 

Takie "zwiedzanie" stolicy potrwa ponad pół godziny. O godz. 0:49 skład zatrzyma się na stacji Warszawa Powązki. Później obsłuży nowo powstałą Warszawę Targówek, a o 1:00 zakończy bieg na Dworcu Wschodnim. 

 

Pociąg nr 21644 pojedzie objazdem przez kilka dzielnic Warszawy. Nie będzie można wtedy ani wsiąść, ani wysiąśćPKP PLK
Pociąg nr 21644 pojedzie objazdem przez kilka dzielnic Warszawy. Nie będzie można wtedy ani wsiąść, ani wysiąść

Koleje Mazowieckie: objazd jest skutkiem modernizacji Dworca Zachodniego

Skąd wynika nietypowa trasa tego pociągu? Jak wyjaśnia polsatnews.pl Donata Nowakowska, rzeczniczka Kolei Mazowieckich, wynika ona z nocnej przerwy w kursowaniu po stołecznej linii średnicowej. To z kolei skutek przebudowy stacji Warszawa Zachodnia.

 

- Żaden pociąg o tej porze nie może przejechać przez Dworzec Zachodni - dodała Nowakowska.

 

ZOBACZ: Prezes MPK Wrocław: nowe obostrzenia są niemożliwe do zrealizowania w komunikacji miejskiej

 

Rzeczniczka przewoźnika przekazała, że utrudnienia związane z połączeniem nr 21644 potrwają do 12 stycznia 2022 roku. - Od 13 styczna ten pociąg będzie kursować przez "średnicę" - zapewniła.

Przebudowa Warszawy Zachodniej jeszcze przez dwa lata

Modernizacja Warszawy Zachodniej trwa od ponad roku. Na dworcu, który przed remontem przyjmował ponad 1000 pociągów na dobę (najwięcej w Polsce), powstaje m.in. zadaszenie z panelami fotowoltaicznymi, kładka dla pieszych oraz nowe perony i elementy infrastruktury. 

 

Prace na Dworcu Zachodnim, mające zakończyć się w 2023 roku, to wstęp do przebudowy warszawskiej linii średnicowej - kluczowego odcinka sieci kolejowej w Polsce. 

 

W zeszłym roku pasażerowie Kolei Mazowieckich spotkali się z podobną sytuacją. Wówczas "pociągiem-widmo" było połączenie linii RL z Lotniska Chopina do Modlina.

 

Krążył on po Warszawie przez niemal godzinę: nawracał dwa razy, a także trzykrotnie przejeżdżał nad Wisłą. Wówczas "winne" były również prace remontowe.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie