Niemcy: Przybyło osób bezdomnych, ok. 20 tys. z nich to dzieci i młodzież

Świat
Niemcy: Przybyło osób bezdomnych, ok. 20 tys. z nich to dzieci i młodzież
Pixabay
W Niemczech przybyło bezdomnych

W 2020 roku, według szacunków organizacji pomocy bezdomnym, 256 tys. osób w Niemczech nie miało własnego stałego miejsca zamieszkania, a około 20 proc. z nich mieszkało na ulicy. Szacuje się, że ok. 20 tys. bezdomnych to dzieci lub nieletnia młodzież - podała w środę telewizja ARD.

W ubiegłym roku 256 tys. osób żyło w RFN bez własnego mieszkania na podstawie umowy najmu. Wśród nich około 45 tys. to bezdomni - ogłosiło Federalne Stowarzyszenie Pomocy Bezdomnym. W 2018 roku 237 tys. ludzi nie miało stałego miejsca zamieszkania.

Bezdomni w Niemczech

Dwie trzecie osób bez stałego dachu nad głową stanowili mężczyźni. Mniej więcej co trzeci bezdomny nie był obywatelem RFN. Nie ma dostępnych danych społeczno-demograficznych dla grupy bezdomnych uznanych za uchodźców. Z powodu pandemii koronawirusa jest więcej bezdomnych i osób bez własnego mieszkania - szacuje stowarzyszenie. - Wiele organizacji pomocowych musiało ograniczyć swoje oferty zakwaterowania i usługi doradcze - powiedziała dyrektor wykonawcza Werena Rosenke.

 

ZOBACZ: W Krakowie rozpoczęto szczepienia osób w kryzysie bezdomności

 

Większość ludzi bez własnego domu to osoby samotne. W szczególności zagrożone bezdomnością są gospodarstwa jednoosobowe o niskich dochodach, rodzice samotnie wychowujący dzieci oraz małżeństwa wielodzietne. W Niemczech brakuje tanich mieszkań dla tej grupy, jak również dla samotnych kobiet.

 

- Przy obiecanych przez koalicję SPD, Zielonych i FDP 100 tys. mieszkań socjalnych rocznie nie można w wystarczającym stopniu przeciwdziałać brakowi tanich mieszkań. Oprócz mieszkań socjalnych potrzebne jest kolejne 100 tys. mieszkań w przystępnych cenach - podkreśliła Rosenke.

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie