Zerowy VAT na żywność od zaraz? Minister Tadeusz Kościński wskazał przeszkodę

Biznes
Zerowy VAT na żywność od zaraz? Minister Tadeusz Kościński wskazał przeszkodę
Polsat News

- Możemy bardzo szybko wdrożyć zerową stawkę VAT na żywność przez rozporządzenie, ale kłopot byłby bardzo poważny ze sklepikarzami - powiedział - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" minister finansów Tadeusz Kościński. Jak wyjaśnił, problem dotyczy przerejestrowania 1,5 mln kas fiskalnych.

Komisja Europejska udzieliła nieformalnej zgody, by Polska wprowadziła zerowy VAT na żywność już teraz, zanim jeszcze zacznie obowiązywać nowa dyrektywa unijna, która na to pozwala. Ma ona wejść w życie w połowie przyszłego roku.

"Milcząca zgoda KE"

Minister finansów był pytany przez Bogdana Rymanowskiego, czy wobec tego nie da się przyspieszyć wdrożenia zerowej stawki VAT na żywność.

 

Kościński przyznał, że operację można byłoby przyspieszyć, ale problemem są kasy fiskalne.

 

- To jest w naszej kompetencji, że możemy to bardzo szybko wdrążyć przez rozporządzenie, ale kłopot byłby bardzo poważny, bo sklepikarze nie mogą sobie sami tak łatwo zmienić podatku VAT na żywność. To jest coś, co przeważnie załatwiają ich agenci. W tym momencie mielibyśmy poważny kłopot, bo w Polsce jest ponad 1,5 mln kas fiskalnych, które trzeba by było przerejestrować. To nie jest do zrobienia w takim czasie - powiedział. 

 

Wideo: Zerowy VAT na żywność od zaraz? Minister Tadeusz Kościński wskazał przeszkodę

 

- Komisja może nie tyle się zgodziła na obniżenie VAT z 5 proc. na 0 proc. na żywność, co nam dała sygnał, że możemy tak zrobić, bo wcześniej ministrowie finansów zdecydowali, że w przyszłym roku nową dyrektywą pozwolą na obniżenie VAT-u na żywność z 5 do 0 proc. w UE. Mamy taką milczącą zgodę, żeby to zmienić (wcześniej - red.), natomiast nie ma takiej zgody dotyczącej paliw silnikowych. Tutaj negocjujemy z KE - stwierdził Kościński.

Inflacja sięgnie 10 proc?

Polityk mówił również o wysokiej inflacji i rosnących w ostatnich miesiącach cenach produktów. - Jednym z głównych tego źródeł jest cena gazu, która przez ostatni rok praktycznie się potroiła. To jest spowodowane tym, że nasi sąsiedzi na wschodzie trochę przykręcili kurek - powiedział. Drugi powód to system, który wdrążyła KE, handel prawem do emisji CO2. Jeszcze dwa lata temu cena za tonę CO2 wynosiła ok. trzy euro, latem ok. 50 euro, a teraz ok. 90 euro. A to jest prawie dwie trzecie ceny energii elektrycznej - dodał.

 

Pytany, czy inflacja może sięgnąć 10 proc. w czerwcu, jak szacują niektórzy ekonomiści odparł: - Nikt z nas nie może powiedzieć, czy będzie tak wysoka, czy nie, bo nie wiemy, jaka będzie cena gazu, ropy i jaki będzie kurs złotego do dolara, a to są główne czynniki, które spowodują taką inflację.

 

Dodał, że nie można jednak wykluczyć takiej możliwości i zawsze trzeba się przygotować na najgorsze.

Ceny paliw będą spadały?

Polska zwróciła się do Komisji Europejskiej również z wnioskiem w sprawie obniżenia VAT-u na paliwa silnikowe z 23 proc. na 8 proc. 

 

- Trzeba dodać jeszcze, że od 1 stycznia wyłączymy podatek od sprzedaży detalicznej na paliwa silnikowe i mam nadzieję, że dojdziemy do jakiegoś konsensusu z Komisją, że będziemy mogli obniżyć VAT. To też obniży cenę paliwa - powiedział minister.

Nieformalna zgoda KE

O nieformalnej zgodzie KE na zerową stawkę VAT na żywność poinformował brukselską korespondentkę Polsat News Dorotę Bawołek jeden z urzędników, pragnący zachować anonimowość.

 

Zerowym VAT-em będzie można obłożyć artykuły podstawowej potrzeby: wodę, środki medyczne, czy wreszcie - żywność. Przez pół roku niezgodności z przepisami Komisja Europejska ma po prostu nie wszczynać wobec Polski procedury o naruszenie unijnego prawa w tym zakresie.

 

- To byłoby głupie, gdybyśmy teraz uruchomili przeciwko Polsce postępowania naruszeniowe za decyzję o zerowym vacie, skoro już wkrótce unijne przepisy na to pozwolą  - wyznał anonimowo jeden z urzędników KE w rozmowie z korespondentką Polsat News w Brukseli Dorotą Bawołek.


Więcej odcinków "Gościa Wydarzeń" dostępnych jest tutaj

mad/pgo/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie