Inflacja w listopadzie najwyższa od 21 lat. GUS podał dane 7,8 proc.

Biznes
Inflacja w listopadzie najwyższa od 21 lat. GUS podał dane 7,8 proc.
Polsat News
Najnowsze dane GUS potwierdzają, że tak mocno drożyzna nie dawała się we znaki Polakom od końca 2000 r.

Inflacja jest najwyższa od 21 lat. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2021 r. wzrosły rdr o 7,8 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,0 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że w listopadzie ceny rdr wzrosły o 7,7 proc., a mdm wzrosły o 1,0 proc. ­

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 7,8 proc. (przy wzroście cen towarów - o 8,1 proc. i usług o - 6,6 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,0 proc. (w tym towarów - o 1,2 proc. i usług - o 0,4 proc.).

Co zdrożało najbardziej?

W listopadzie, w porównaniu z tym samym miesiącem 2020 roku, najmocniej zdrożały: gaz ciekły (53,2 proc.), opał (37,4 proc.), olej napędowy (36,9 proc.), benzyna (34,1 proc.), mięso drobiowe (23,7 proc.) i tłuszcze roślinne (21,7 proc.).

ZOBACZ: Premier: inflacja ma wiele przyczyn, a jej źródła znajdują się przede wszystkim za granicą

 

Tylko trochę mniej cukier (19,4 proc.), gaz (17,5 proc.), wywóz śmieci (16,7 proc.), mięso wołowe (14,2 proc.), pieczywo (12,4 proc.) czy masło (11,6 proc.) lub jaja (10,5 proc.).

 

Meble były droższe o 10,8 proc. niż rok temu, energia elektryczna o 9,5 proc., mąka o 8,7 proc., a warzywa o 7,7 proc. Usługi fryzjerskie zdrożały z kolei o 7 proc.

Trzykrotne podniesienie stóp procentowych

Najnowsze dane GUS potwierdzają, że tak mocno drożyzna nie dawała się we znaki Polakom od końca 2000 r. gdy wynosiła 8,5 proc.

 

Wzrost cen w ujęciu miesiąc do miesiąca na poziomie 1 proc. okazał się najwyższy w tym wieku (najwyższy od 1997 r.).

 

W odpowiedzi na wzrost inflacji, perspektywy utrzymania się przez nią na wysokich poziomach oraz by ograniczyć oczekiwania inflacyjne Polaków Rada Polityki Pieniężnej już trzykrotnie od października podnosiła stopy procentowe. W rezultacie główna stopa NBP wzrosła z 0,1 proc. do 1,75 proc., a zdaniem członka RPP prof. Łukasza Hardta w styczniu może pójść w górę o kolejne 0,5 pkt proc.

Nasilenie oczekiwań inflacyjnych

W środę rano okazało się też, że Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 r. wzrósł o 1,5 punktu w stosunku do wartości sprzed miesiąca i wyniósł 89,3 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.


Wskaźnik rośnie nieprzerwanie od 17 miesięcy a tempo jego w wzrostu w ostatnich miesiącach wyraźnie przyspieszyło - podkreśliło BIEC.

"Na razie, nie widać zwiastunów świadczących o wyhamowaniu spirali inflacyjnej, zaś propozycje rządowego pakietu antyinflacyjnego i działań osłonowych w postaci dopłat do ręki oraz czasowego obniżenia akcyzy, jedynie wydłużą okres wysokiej inflacji, utrwalą oczekiwania inflacyjne, zwiększą ryzyko działalności gospodarczej i zniechęcą podmioty gospodarcze do inwestowania, co szybko przełoży się osłabienie długookresowego trendu rozwojowego" - oceniło BIEC. Im dłużej utrzymuje się wysoka inflacja tym trudniej z nią walczyć- zaznaczyło Biuro.

 

Jak wskazało, obecnie spośród ośmiu składowych wskaźnika WPI tylko dwie działają w kierunku ewentualnego wyhamowania tempa wzrostu cen, pozostałe składowe działają silnie proinflacyjnie.

 

"Do wzrostu wskaźnika w największym stopniu przyczyniło się ponowne nasilenie oczekiwań inflacyjnych sektora przetwórstwa przemysłowego. Przewaga odsetka firm planujących w najbliższym czasie podnosić ceny nad odsetkiem firm zamierzających je obniżyć sięga obecnie ponad 36 proc. Spośród 22 przedstawicieli poszczególnych branż, we wszystkich dominują zamiary podnoszenia cen. Oczekiwania inflacyjne przedsiębiorców są o tyle ważne, że wyrażają politykę cenową, która będzie realizowana w najbliższej przyszłości" - podkreśliło BIEC.

 

grz/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie