Gliwice. Irakijczyk odzyskał krtań dzięki polskim chirurgom

Polska
Gliwice. Irakijczyk odzyskał krtań dzięki polskim chirurgom
Polsat News
Operacja Irakijczyka trwała 16 godzin

Z powodu raka stracił krtań, ale odzyskał ją dzięki chirurgom z Gliwic. Specjaliści z Instytutu Onkologii przeszczepili młodemu Irakijczykowi narządy szyi. Gdyby nie operacja w Polsce, mężczyzna nie mógłby normalnie oddychać, jeść ani mówić.

Names jest Irakijczykiem, ma 31 lat. Trzy lata temu rak krtani przerwał jego naukową karierę na Uniwersytecie w Bagdadzie. Lekarze wycięli chorą krtań, mężczyzna stracił głos. W szpitalach w Iraku i Niemczech nikt nie potrafił mu pomóc.

 

Pomogli znajomi z Polski. Wśród nich Joanna Michalska.

 

- On się dowiedział, że ja też jestem medykiem. Zapytał, czy znam profesora Maciejewskiego, bo oglądał w internecie jego publikacje - opowiada Michalska.

WIDEO: Przygotowania do operacji trwały osiem miesięcy

 

Własnie z internetu Names dowiedział się, że zespół profesora Adama Maciejewskiego jako jedyny w Europie przeprowadza przeszczepy narządów szyi.

Osiem miesięcy przygotowań

Najpierw kwalifikacja do zabiegu, potem dziesiątki stron dokumentów wysyłanych do Ministerstwa Zdrowia. Wszystko trwało prawie osiem miesięcy.

 

- Irakijczyk musiał uzyskać zgodę ubezpieczyciela. Czyli zostać objęty ubezpieczeniem formalnie, ale o ile mi wiadomo nie było z tym problemów - wyjaśnia prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Operacja trwała 16 godzin. Przeszczepiono miedzy innymi krtań, przełyk i tarczycę. Dziś lekarze z Gliwic mówią, że się udało.

 

ZOBACZ: Afganistan. Setki ludzi w kolejce po paszport. Chcą wyjechać m.in. pacjenci na leczenie

 

- To kwestia sześciu miesięcy, kiedy unerwione zostaną struktury odpowiedzialne za funkcje mowy, czyli struny głosowe - mówi prof. Adam Maciejewski.

 

To piąta taka operacja przeprowadzona przez zespół profesora Maciejewskiego. Najmłodszym pacjentem był sześcioletni Tymek. Niedługo doświadczenia lekarzy z Gliwic wykorzystają ośrodki medyczne w Stanach Zjednoczonych i Belgii.

an / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie