Otwarcie ursynowskiego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy

Polska
Otwarcie ursynowskiego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy
Polsat News
Tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

To 4,5 mld zł inwestycji w pięciokilometrowym odcinku, włącznie z tym tunelem ponad dwa kilometry. Dawniej byłoby jasne że większość z tych środków pochodziła z funduszy europejskich. Dziś z dumą mogę powiedzieć, że większość, dwie trzecie mniej więcej pochodzi z budżetu państwa polskiego - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia ursynowskiego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy.

- Dzisiaj otwieramy tutaj najnowocześniejszy tunel w Polsce i jednocześnie najdłuższy tunel w Polsce, to ponad dwa kilometry - mówił szef rządu podczas uroczystości.

Symbol połączenia Polski Wschodniej i Polski Zachodniej

Jak dodał, to pewnego rodzaju symbol połączenia Polski Wschodniej i Polski Zachodniej. - Połączenia ze sobą dwóch systemów dróg ekspresowych, dwóch autostrad. To bardzo ważne, ponieważ do tej pory Polska w dużym stopniu była pocięta, poszatkowana taką siatką dróg ekspresowych - bardzo potrzebną - ale nie połączonych ze sobą w bardzo wielu miejscach - powiedział.

 

Morawiecki zapewnił, że rząd pracuje nad logicznym spięcie dróg, by zapewnić odpowiednią architekturą komunikacyjną całej Polsce.

 

- Ten tunel będzie jednocześnie jednym z najbezpieczniejszym, ponieważ będzie odcinkowy pomiar prędkości, a więc wszyscy kierowcy, którzy będą tutaj jeździć mam nadzieję, będą stosowali się do przepisów bezpieczeństwa - mówił premier. Podkreślił, że to ważne, bo w Polsce na drogach ginie zbyt wiele osób.

 

ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki: Tusk zalał Polskę falą hejtu

 

- Szanowni Państwo, to 4,5 mld zł inwestycji w pięciokilometrowym odcinku, włącznie z tym tunelem ponad dwa kilometry. Dawniej byłoby jasne że większość z tych środków pochodziła z funduszy europejskich. Dziś z dumą mogę powiedzieć, że większość, dwie trzecie mniej więcej pochodzi z naprawionego budżetu państwa polskiego. To coś co jednocześnie daje dobrą perspektywę na przyszłość, bo prócz bezpieczeństwa, prócz nowego komfortu, który wraz z otwarciem tego tunelu będzie widoczny, będzie dostępny sądzę ze mamy też inne dobre wiadomości - powiedział Morawiecki. 

 

Decyzja wojewody

Decyzja wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła była ostatnim etapem przed otwarciem nowej trasy po tym, jak pozwolenie na użytkowanie dla ursynowskiego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy wydał Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego.

 

ZOBACZ: Warszawa. Sąd: Stanisław Piotrowicz musi przeprosić Małgorzatę Gersdorf i Krzysztofa Rączkę

 

W poniedziałek rano rzeczniczka Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Ewa Filipowicz poinformowała PAP o podpisaniu decyzji przez wojewodę. O godz. 11.30 planowane jest uroczyste otwarcie trasy. Udział w nim weźmie premier Mateusz Morawiecki oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Tak wygląda przejazd tunelem POW:

 

 

Do dyspozycji kierowców na ursynowskim odcinku POW udostępniony będzie najdłuższy tunel w Polsce liczący 2335 metrów. Obie nawy tunelu mają po trzy pasy ruchu oraz pas awaryjny (rezerwa na czwarty pas).

 

WIDEO: Zgoda na otwarcie Południowej Obwodnicy Warszawy. Materiał Polsat News

 

 

Ursynowski tunel jest częścią Południowej Obwodnicy Warszawy. Od 22 grudnia 2020 r. kierowcy mają do dyspozycji ponad 15-kilometrowy odcinek tej trasy między węzłami Warszawa-Wilanów a Lubelska wraz z mostem na Wiśle. Na trasę można dostać się przez cztery węzły: Warszawa-Wilanów, Wał Miedzeszyński, Patriotów i Lubelska.

 

Łączny koszt budowy trzech odcinków S2, stanowiących fragment POW, to ok. 4,6 mld zł, z czego blisko 1,7 mld zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego infrastruktura i środowisko.

aml/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie