Sekretarz generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus: Omikron zakaża szybciej niż Delta

Świat
Sekretarz generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus: Omikron zakaża szybciej niż Delta
PAP/EPA
Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus oznajmił w poniedziałek, że naukowcy WHO mają już konkretne dowody na to, iż Omikron rozprzestrzenia się szybciej niż Delta i może łatwiej zakażać osoby zaszczepione.

- Omikron może również zakażać ludzi, którzy przeszli już Covid-19 - powiedział dziennikarzom podczas briefingu w Genewie szef WHO.

 

Tezy takie postawili już w ubiegłym tygodniu autorzy badania przeprowadzonego przez londyński uniwersytet Imperial College, z którego wynikało, że wariant koronawirusa Omikron może pięciokrotnie częściej powodować reinfekcję koronawirusem niż Delta, nie jest też mniej niebezpieczny od tego drugiego szczepu.

 

Inne badanie, wykonane przez stanowy Uniwersytet Waszyngtonu i szwajcarską firmę Humabs Biomed, wskazało, że szczepionki J&J, Sinopharm i Sputnik V nie chronią przed Omikronem. Skuteczne pozostają jednak preparaty firm Moderna, AstraZeneca i Pfizer.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. 12 osób zmarło z powodu wariantu Omikron

 

WHO ostrzegała już wcześniej, że żaden dotychczasowy wariant koronawirusa nie rozprzestrzeniał się tak szybko jak Omikron.

 

Tedros zaapelował już w listopadzie, aby nie lekceważyć Omikrona, mimo iż brak jest dowodów na to, iż jest on groźniejszy od dominującego obecnie na świecie wariantu Delta.

 

Ostrzegł także, iż same szczepionki nie pozwolą żadnemu krajowi wyjść z kryzysu epidemicznego. 

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie