Niemcy. Dzieci przypadkowo zaszczepione preparatem Moderny zamiast Pfizera

Świat
Niemcy. Dzieci przypadkowo zaszczepione preparatem Moderny zamiast Pfizera
PAP/EPA/CONSTANTIN ZINN
Szczepionka Spikevax firmy Moderna została dotychczas dopuszczona do obrotu w UE dla osób w wieku 12 lat i starszych

W punkcie szczepień w powiecie Olpe w Nadrenii Północnej-Westfalii, na zachodzie RFN, kilkoro dzieci otrzymało w niedzielę szczepionkę na COVID-19 firmy Moderna, chociaż dzieci można szczepić tylko preparatem firmy BioNTech. Incydent został zgłoszony na policję - podała w poniedziałek telewizja ARD.

Dzieci, które otrzymały szczepionkę firmy Moderna, nie miały żadnych dolegliwości w momencie opuszczenia punktu szczepień - poinformowano w oświadczeniu władz powiatu.

 

ZOBACZ: Niemcy. Protest antyszczepinkowców. Transparenty z napisami "szczepienie czyni wolnym"

 

- Rodzice poszkodowanych dzieci zostali natychmiast poinformowani o zdarzeniu - dodano. W rozmowie z kierownictwem medycznym ośrodka szczepień poinformowano ich, że w Europejskiej Agencji Leków (EMA) złożono wniosek o dopuszczenie do obrotu szczepionki Moderna dla dzieci.

 

Na prośbę rodziców incydent został jednak zgłoszony na policję. Błąd został podobno zauważony przez samą szczepiącą asystentkę medyczną. Nie ujawniono ilu dzieci dotyczy sprawa. Punkt szczepień ponownie przejrzy teraz wszystkie procedury i szczepienia dzieci. - Jeśli zostaną znalezione jakiekolwiek inne przypadki, rodzice zostaną poinformowani - podkreślono.

 

ZOBACZ: MZ: szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat od 16 grudnia, preparatem Pfizera w dawce pediatrycznej

 

W listopadzie EMA dała zielone światło dla zatwierdzenia szczepionki na koronawirusa firmy BioNTech/Pfizer dla dzieci w wieku pięciu lat i starszych. Jest to pierwsza szczepionka przeciwko COVID-19 dopuszczona do obrotu w UE dla dzieci poniżej 12. roku życia.

 

Szczepionka Spikevax firmy Moderna została dotychczas dopuszczona do obrotu w UE dla osób w wieku 12 lat i starszych. Jednak niemiecki Stały Komitet ds. Szczepień (STIKO) zaleca osobom poniżej 30. roku życia szczepienia preparatem BioNTech.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie