Niemcy. Protest antyszczepinkowców. Transparenty z napisami "szczepienie czyni wolnym"

Świat
Niemcy. Protest antyszczepinkowców. Transparenty z napisami "szczepienie czyni wolnym"
Reuters
Protest antyszczepionkowców w Niemczech

Około 12 tys. osób przemaszerowało w niedzielę przez Norymbergę, aby zademonstrować przeciwko działaniom rządu podejmowanym w walce z koronawirusem. Uczestnicy nieśli m.in. transparenty i plakaty z hasłami "Szczepienia czynią wolnym", nawiązującymi do napisu na bramie niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz.

W sierpniu we Freiburgu mężczyzna został skazany za podżeganie do ludobójstwa, bo nosił tabliczkę z takim samym zdaniem - przypomina dziennik "Welt". W czasie niedzielnych demonstracji widoczne były również naklejki przypominające żydowską gwiazdę.

 

ZOBACZ: Niemcy. Zbyt mało szczepionek na dawkę przypominającą

 

"Obowiązek myślenia zamiast przymusowych szczepień" i "Nie dla przymusowych szczepień" to inne hasła wznoszone przez demonstrantów - pisze w niedzielę dziennik "Welt".

 

 

Według reporterów stacji BR wśród protestujących było kilka grup agresywnych chuliganów, działacze NPD (paria neonazistowska) z Norymbergi, jak również grupa neonazistów z obszaru Górnej Bawarii, a także członkowie skrajnie prawicowego ruchu "Identitaeren Bewegung".

Protest AFD

Na równoległym wiecu bawarskiej AfD w centrum miasta, w którym uczestniczyli również liderzy frakcji w Bundestagu Alice Weidel i Tino Chrupalla, policja naliczyła około 2000 osób.

 

 

Weidel zarzuciła rządowi federalnemu, że nie chce się przyznać do "błędów i uchybień". "Nieszczepieni są nowymi kozłami ofiarnymi za niepowodzenie polityki", powiedziała. Chrupalla porównał sytuację do czasów sprzed zjednoczenia Niemiec.

 

- Dziś jest gorzej niż w 1989 roku - powiedział.

 

ZOBACZ: Niemcy. Ekspert ds. zdrowia przeciw wprowadzaniu lockdownu na wzór Holandii

 

W mieście odbyły się też kontrdemonstracje. "Sojusz przeciwko prawicowemu ekstremizmowi" zorganizował wiec, w którym wzięło udział około 2000 osób - w tym minister spraw wewnętrznych Bawarii Joachim Herrmann.

 

 

W całych Niemczech tysiące ludzi demonstrowało w weekend przeciwko ograniczeniom związanym z pandemią koronawirusa i szczepieniom, m.in. we Frankfurcie nad Menem, Freiburgu, Karlsruhe i Duesseldorfie. Protesty były w większości pokojowe - ale w niektórych miejscach doszło do ataków na policjantów i dziennikarzy. W Berlinie policja rozpędziła nielegalne zgromadzenie kilkuset osób pod Bramą Brandenburską.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie