Wybory w Hongkongu. Są zdominowane przez chińskich lojalistów

Świat
Wybory w Hongkongu. Są zdominowane przez chińskich lojalistów
Benh LIEU SONG (Flickr)/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons
Po raz pierwszy od przyłączenia Hongkongu do Chin w 1997 roku największe ugrupowanie prodemokratyczne, Partia Demokratyczna, nie wystawiła do wyborów ani jednego kandydata

W Hongkongu rozpoczęły się w niedzielę rano czasu lokalnego pierwsze wybory parlamentarne według narzuconej przez komunistyczne władze ChRL ordynacji, która w praktyce wyklucza udział opozycji demokratycznej i zapewnia zwycięstwo propekińskim lojalistom.

Wybory do Rady Ustawodawczej odbywają się w czasie nasilonej kampanii władz przeciwko ruchowi demokratycznemu, w ramach której większość wpływowych działaczy opozycyjnych skazano już na więzienie lub oskarżono o przestępstwa, a niektórzy wyjechali z miasta w obawie przed prześladowaniami.

 

ZOBACZ: Hongkong. Pożar w wieżowcu. 1200 osób ewakuowanych

 

O 90 miejsc w Radzie ubiega się 153 polityków, przy czym po zmianie ordynacji tylko 20 mandatów rozdzielanych jest w powszechnym głosowaniu, a prawie wszyscy kandydaci reprezentują podobne, propekińskie stanowisko – podał portal Hong Kong Free Press.

Po raz pierwszy Partia Demokratyczna

Po raz pierwszy od przyłączenia Hongkongu do Chin w 1997 roku największe ugrupowanie prodemokratyczne, Partia Demokratyczna, nie wystawiła do wyborów ani jednego kandydata.

 

ZOBACZ: Chiny. Wykryto nowe ognisko COVID-19. Władze wprowadzają restrykcje

 

Obserwatorzy spodziewają się niskiej frekwencji. W listopadowym badaniu opinii publicznej 53 proc. respondentów wyraziło sprzeciw wobec nowej ordynacji wyborczej i tylko 52 proc. zadeklarowało zamiar oddania głosu.

Wybory pierwotnie miały odbyć się we wrześniu

Wybory parlamentarne w Hongkongu miały się pierwotnie odbyć we wrześniu 2020 r. Na fali antyrządowych nastrojów po masowych protestach z 2019 r. obóz demokratyczny miał wówczas realne szanse na historyczne zwycięstwo i przejęcie większości, co pozwoliłoby mu blokować inicjatywy rządowe.

 

ZOBACZ: Wariant koronawirusa My dotarł do Hongkongu, wykryto trzy zakażenia wśród przyjezdnych

 

Władze przełożyły jednak wybory, uzasadniając to pandemią COVID-19, a następnie wprowadziły reformę ordynacji i rozprawiły się z opozycją. Zdaniem demokratów użyły pandemii jako pretekstu, ponieważ obawiały się porażki w uczciwym głosowaniu.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie