Tatry. Bóbr z Morskiego Oka przeniósł się w nowe miejsce i buduje żeremie

Polska
Tatry. Bóbr z Morskiego Oka przeniósł się w nowe miejsce i buduje żeremie
Zdj. ilustracyjne/pixabay/janeenga
Tatry to dotychczas zupełnie obce środowisko dla bobra, dlatego losy tego pioniera uważnie śledzą miłośnicy przyrody

Bóbr zaobserwowany po raz pierwszy w sierpniu nad Morskim Okiem w Tatrach, przeniósł się w nowe miejsce - około 5 km poniżej słynnego jeziora. - Ma się dobrze i buduje nowe żeremie - przekazał leśniczy Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) z obwodu ochronnego Morskie Oko Grzegorz Bryniarski.

Tatry to dotychczas zupełnie obce środowisko dla bobra, dlatego losy tego pioniera uważnie śledzą miłośnicy przyrody. Po raz pierwszy obecność bobra nad Morskim Okiem była obserwowana przez przyrodników w połowie sierpnia. Wtedy budował on swoje żeremie w okolicach Czarnostawiańskiej Siklawy. W październiku bóbr przeniósł się w rejon Dwoistej Siklawy, czyli z drugiej strony słynnego tatrzańskiego jeziora.

 

ZOBACZ: Szamocin. "Wściekły bóbr" na jednej z posesji

 

Tym razem zwierzak zszedł około pięciu kilometrów poniżej Morskiego Oka i zbudował dużych rozmiarów żeremie na śródleśnym, małym potoku gdzie spiętrzył wodę na wysokość około jednego metra używając do tego celu stosu świerkowych gałęzi.

Przyrodnicy nie chcą niepokoić bobra

- Na razie nie wiemy, czy jest to samotny osobnik, czy jest to grupa bobrów. Co ciekawe, na swój dom nie wybrał Rybiego Potoku wypływającego z Morskiego Oka, a zadomowił się w lesie, w ścisłym rezerwacie przyrody. Tam bóbr intensywnie działa, ścina świerki, no i powiększa swoje żeremie spiętrzające wodę – opowiadał leśniczy Bryniarski.

 

Przyrodnicy z TPN nie chcą niepokoić bobra, dlatego zainstalowali w pobliżu żeremia tak zwane fotopułapki, które mają zarejestrować aktywność zwierzęcia lub rodziny bobrów. Pod koniec roku przyrodnicy sprawdzą, czy kamery zarejestrowały zwierzę.

 

 

- Mamy nadzieję, że uda się to nagrać. Bóbr sam wybrał sobie to miejsce i nie chcemy go niepokoić. Z pozostawionych na śniegu i gruncie tropów nie wynika, czy mam do czynienia z jednym osobnikiem, czy jest ich więcej – zaznaczył leśniczy z obwodu ochronnego Morskie Oko.

 

ZOBACZ: Bóbr na ulicach Gniezna. Zwierzę opuściło miasto pod eskortą policji

 

To pierwszy w Tatrach przypadek obserwowania bobra w rejonie wysokogórskim. W 2015 roku w Tatrach po raz pierwszy widziano żeremie bobrów w okolicach Łysej Polany, na początku szlaku do Morskiego Oka. Później ślady ich obecności obserwowano między innymi w Dolinie Roztoki. Były też widywane w okolicach schroniska w Roztoce.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie