Holandia. Do 14 stycznia twardy lockdown w całym kraju. Powodem Omikron

Świat
Holandia. Do 14 stycznia twardy lockdown w całym kraju. Powodem Omikron
PAP/EPA/ROBIN UTRECHT
Holandia wprowadza twardy lockdown w kraju

W obliczu gwałtownie rosnącego poziomu zakażeń wariantem koronawirusa Omikron premier Holandii Mark Rutte ogłosił w sobotę wprowadzenie od niedzieli twardego ogólnokrajowego lockdownu.

- Holandia będzie ponownie zamknięta od jutra - powiedział Rutte na konferencji prasowej. Podkreślił, że decyzja ta była "nieunikniona z powodu piątej fali, wywołanej przez wariant Omikron, który już nas zaatakował".

 

ZOBACZ: Holandia. Księżniczka Amalia urządziła imprezę urodzinową mimo pandemicznych obostrzeń

 

Zgodnie z zasadami ogólnonarodowego lockdownu zamknięte będą wszystkie nieistotne sklepy oraz restauracje, bary, salony fryzjerskie, siłownie, kina, teatry i muzea. Gospodarstwa domowe będą mogły gościć nie więcej niż dwie osoby, także maksymalnie dwie osoby będą mogły ze sobą przebywać na zewnątrz.

Lockdown do 14 stycznia

Obostrzenia te będą obowiązywać do 14 stycznia. Do 9 stycznia wszystkie szkoły odbywać będą naukę zdalną.

 

ZOBACZ: Holandia. Liczba zakażeń wariantem Omikron wzrosła w Amsterdamie dziesięciokrotnie

 

- Brak działania w tej chwili prawdopodobnie doprowadziłby do trudnej do opanowania sytuacji w szpitalach, która już ograniczyła regularną opiekę, aby zrobić miejsce dla pacjentów z COVID-19 - powiedział Rutte.

 

Szef holenderskiego zespołu ds. zarządzania epidemią Jaap van Dissel zaznaczył, że Omikron do końca roku zastąpi wariant Delta i stanie się dominujący w całym kraju.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie