ME w szachach błyskawicznyc: Jan-Krzysztof Duda złotym medalistą

Polska
ME w szachach błyskawicznyc: Jan-Krzysztof Duda złotym medalistą
PAP/Andrzej Grygiel
Jan-Krzysztof Duda zdobył w piątek w katowickim Spodku złoty medal mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych.

Jan-Krzysztof Duda zdobył w piątek w katowickim Spodku złoty medal mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych, gromadząc 18 pkt w 22 partiach. Srebro wywalczył Maciej Klekowski - 17,5, a brąz Rosjanin Anton Demczenko - 16,5.

Klasyfikowany w blitzu na dziewiątym miejscu w rankingu FIDE arcymistrz z Wieliczki był zdecydowanym faworytem imprezy. Wydawało się, że pewnie zmierza po pierwszy w seniorskiej karierze międzynarodowy tytuł. 

Walka o złoty medal

Jednak w 10. rundzie nieoczekiwanie przegrał białymi z Klekowskim, remisując w rewanżu. W ostatniej wygrał z Niemcem Ilją Schneiderem i ponownie przegrał białymi, co na chwilę postawiło pod znakiem zapytania jego triumf w turnieju.

 

Żeby go wyprzedzić Klekowski, złoty medalista rozegranych w ub. roku pierwszych internetowych mistrzostw Polski, musiałby wygrać ostatni pojedynek z Demczenką. Klasyfikowany na 34. miejscu w kraju arcymistrz doznał jednak porażki.

 

Po pół punktu Dudzie "urwali" także, remisując partie, Austriak Felix Blohberger, Daniel Sadzikowski i Vasif Durarbayli z Azerbejdżanu.

Z Polaków lokaty w czołowej dziesiątce zajęli także Marcin Tazbir - piąta i Paweł Teclaf - szósta, obaj z dorobkiem 16,5 pkt. Najlepsza wśród kobiet była, sklasyfikowana na 50. miejscu, Alicja Śliwicka - 14,5 pkt.

Sukcesy Dudy

Duda stawał już na podium mistrzostw Europy w blitzu rozgrywanych w Polsce. W 2014 roku we Wrocławiu, mając 16 lat, wywalczył srebrny medal, ustępując tylko Czechowi Davidowi Navarze.

 

Przed rokiem turniej także odbył się w Katowicach. Rozgrywano go w formule online w dwóch etapach - kołowe eliminacje i system pucharowy dla czołowej szesnastki. Mistrzostwo wywalczył Anglik Gawain Jones, który w finale pokonał reprezentującego Hiszpanię Aleksieja Szyrowa, a brązowy medal zdobył Niemiec Matthias Bluebaum.

 

Najlepszy z Polaków Radosław Wojtaszek przegrał z Niemcem Georgiem Meierem w 1/8 finału. Duda z powodu problemów technicznych musiał się wycofać w fazie eliminacji.

W tegorocznych mistrzostwach w katowickim Spodku, rozgrywanym w formule open, wystartowało 529 zawodniczek i zawodników.

 

W sobotę i niedzielę odbędzie się tam także czempionat Starego Kontynentu w szachach szybkich.

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie