Spadek PiS, wzrost PO, pięć partii w Sejmie. Wyniki grudniowego panelu badawczego

Polska
Spadek PiS, wzrost PO, pięć partii w Sejmie. Wyniki grudniowego panelu badawczego
CC0 / Commons
Gdyby wybory odbyły się dziś, wygrałby PiS, ale jego przewaga maleje

Zjednoczona Prawica z poparciem na poziomie 35,5 proc., 22,4 proc. poparcia dla Platformy Obywatelskiej, w Sejmie także Polska 2050, Konfederacja i Lewica - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Research Partner, obrazującego poparcie dla partii politycznych w Polsce.

Gdyby wybory miały odbyć się 19 grudnia, to najwięcej głosów zdobyłaby Zjednoczona Prawica, na którą zagłosowałoby 35,3 proc. ankietowanych, co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego badania (-1,8 proc.). Jednocześnie wzrosło poparcie dla Koalicji Obywatelskiej, którą poparłoby 22,4 proc. badanych (+1,8 proc.) oraz w mniejszym stopniu dla Polski 2050 Szymona Hołowni, którą dziś wybrałoby 11,8 proc. Polaków (+1,2 proc.).

 

ZOBACZ: Sondaż. Zjednoczona Prawica i Koalicja Obywatelska ze spadkami. Zyskuje Polska 2050

 

Podobnie jak w poprzednich falach badania, w parlamencie znalazłaby się także Konfederacja, z poparciem 8,2 proc. badanych (-0,2 proc.) oraz Lewica z dorobkiem 7,6 proc. głosów (+0,7 proc.). Pozostałe partie notowały niższe wyniki w porównaniu z poprzednim badaniem i znalazłyby się poza parlamentem.

 

Wyniki grudniowego panelu AriadnaPolsatnews.pl
Wyniki grudniowego panelu Ariadna

 

 

10,7 proc. badanych nie zdecydowało, na kogo oddać swój głos. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 60 proc.

 

Badanie zostało przeprowadzone między 10 i 13 grudnia przez Research Partner na Panelu Badawczym Ariadna, na ogólnopolskiej próbie 1033 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

pdb / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie