Raper Logic nagrał piosenkę "1-800-273-8255". Badacze: mogła zapobiec setkom samobójstw

Świat
Raper Logic nagrał piosenkę "1-800-273-8255". Badacze: mogła zapobiec setkom samobójstw
Julio Enriquez / CC-by-SA / Commons
Raper Logic nagrał piosenkę poświęconą tematowi samobójstw

1-800-273-8255 to numer amerykańskiego telefonu zaufania dla młodzieży. To także tytuł piosenki rapera występującego pod pseudonimem Logic, mówiącej o depresji prowadzącej do samobójstw. Badacze na łamach British Medical Journal zaobserwowali, że po ukazaniu się piosenki znacznie więcej osób wykręciło tytułowy numer, a liczba samobójstw spadła.

Na koncie Logica na Youtube klip z piosenką "1-800-273-8255", opublikowany w sierpniu 2017 roku, ma niemal 432 miliony wyświetleń. Teledysk pokazuje młodego człowieka w ciemnej scenerii szkoły, boiska i domu, a w treści znajdujemy wypowiedzi osoby, która nie chce już żyć i w jej głowie pojawiają się myśli samobójcze. Jak podkreśla "The Guardian", piosenka skupiła na sobie dużo publicznej uwagi.

USA: spadła liczba samobójstw

Badania opublikowane w prestiżowym brytyjskim czasopiśmie naukowym British Medical Journal wykazały, że po ukazaniu się tej piosenki liczba telefonów na tytułową linię wzrosła o niemal 10 tys. Są też dowody, że spadła liczba samobójstw w USA.

 

ZOBACZ: Maszyna do samobójstw legalna w Szwajcarii

 

Badacze przeanalizowali wydarzenia związane z wypuszczeniem piosenki 28 kwietnia 2017, występ Logica podczas MTV Video Music Awards w sierpniu i występ na rozdaniu nagród Grammy w styczniu 2018. Przez kilka tygodni piosenka utrzymywała się w pierwszej dziesiątce listy przebojów Billboard.

 

 

- Wszystkie te wydarzenia przekonały opinię publiczną do przekazu piosenki – że pomoc pod telefonem zaufania jest dostępna i skuteczna – podsumowali badacze. Jak podkreślają, z wypuszczeniem piosenki "1-800-273-8255" wiąże się wzrost o 6,9 proc. liczby telefonów wykonywanych na numer US National Suicide Prevention Lifeline w okresie 34 dni ważnych dla popularności piosenki.

Telefony zaufania

W omawianym okresie liczba samobójstw spadła o 245, co oznacza spadek o 5,5 proc., ustalili badacze.

 

W Polsce funkcjonuje kilka telefonów zaufania dla osób borykających się z problemami natury psychologicznej. Można skorzystać z Antydepresyjnego Telefonu Zaufania fundacji Itaka 22 484 88 01 albo Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.

pdb/ sgo/The Guardian
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie