"Minister zdrowia jest tak nieprzydatny, jak paszport covidowy w Polsce". Kłótnia na Komisji Zdrowia

Polska
"Minister zdrowia jest tak nieprzydatny, jak paszport covidowy w Polsce". Kłótnia na Komisji Zdrowia
PAP/Rafał Guz
Kłótnia na Komisji Zdrowia

Mamy wielkiego nieobecnego ministra zdrowia, który jest tak samo nieprzydatny jak paszport covidowy w Polsce - mówiła Monika Wielichowska (PO) podczas posiedzenia Komisji Zdrowia. Posłance odpowiedział poseł PiS Czesław Hoc.

W środę Komisja Zdrowia zajmuje się między innymi wnioskiem opozycji o informację ministra zdrowia ws. aktualnej sytuacji epidemicznej

 

- Nasz rząd, Ministerstwo Zdrowia nie walczą z pandemią i o większą wyszczepialność. Mamy wielkiego nieobecnego ministra zdrowia, który jest tak samo nieprzydatny jak paszport covidowy w Polsce - mówiła Monika Wielichowska podczas posiedzenia Komisji Zdrowia.

 

ZOBACZ: Alicja Tysiąc nie żyje. Przegrała walkę z COVID-19

 

- Mamy wielkiego nieobecnego pełnomocnika ds. szczepień pana ministra Dworczyka, który stał na czele programu, który przyniósł fiasko, ponieważ nie zajmuje się jakże potrzebną edukacją szczepień. I mamy premiera, który nie potrafi podjąć odpowiedzialnych decyzji i to w czasie, kiedy każdego dnia z powodu covid umiera 500-600 osób - mówiła dalej. - Tymczasem w Polsce najskuteczniejsza jest jaka grupa? Grupa antyszczepionkowców - stwierdziła Wielichowska.

 

Posłance Koalicji Obywatelskiej odpowiedział Czesław Hoc. - Nie można powiedzieć, że nic nie robią. Narodowy Program Szczepień, który był profesjonalnie, który naprawdę dobrze działał i działa nadal. Ale przychodzi pewien kres w aspekcie pewnej świadomości - mówił poseł. Wspomniał także, że rząd.

Konfederacja nadal w ofensywie

W środę poseł Konfederacji Jakub Kulesza informował, że jego ugrupowanie złożyło 70 poprawek do tzw. ustawy Hoca, której zapisy pozwolą między innymi na weryfikację szczepień przez pracodawcę. Ustawa miała być procedowana w środę, ale przewodniczący Tomasz Latos stwierdził, iż na sali "przekroczono limit osób" i odwołał posiedzenie. Na razie nie wiadomo kiedy komisją zajmie się ustawa, ale Latos zapewnił w "Graffiti", że odbędzie się to przed świętami.

 

ZOBACZ: Bruksela. Rozpoczyna się unijny szczyt. Tematem pandemia, ceny energii i Białoruś

 

Konfederacja sprzeciwia się ustawie również w zakresie nakładania obowiązku szczepień na konkretne grupy zawodowe, lekarzy czy służby mundurowe. Podczas posiedzenia komisji swoje uwagi zgłaszał Konrad Berkowicz. - Szczepienia działają, ale działają w bardzo niewielkim stopniu. Ponieważ działają w niewielkim stopniu, ponieważ szczepienia nie zapobiegają transmisji wirusa, to należy oddać ludziom wybór czy chcą się zaszczepić, czy nie - ocenił.

Protesty ws. obostrzeń

We wtorek i środę przed Sejmem Konfederacja zorganizowała protesty pod hasłem "Stop segregacji sanitarnej". Pojawił się tam transparent z napisem "Szczepienie czyni wolnym", nawiązujący do napisu na bramie obozu Auschwitz-Birkenau.


Do sprawy odniósł się premier Mateusz Morawiecki. - Mroczny obraz tego, jak nisko potrafią upaść niektórzy politycy i protestujący w bezmyślnej, antyszczepionkowej retoryce - napisał na Facebooku, komentując zachowanie posłów Konfederacji, którzy przemawiali na tle transparentu.

jk/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie