Kryzys migracyjny. Przeszukanie w punkcie Klubu Inteligencji Katolickiej na Podlasiu

Polska
Kryzys migracyjny. Przeszukanie w punkcie Klubu Inteligencji Katolickiej na Podlasiu
Grupa Granica/Twitter
Mundurowi przeprowadzili przeszukanie punktu pomocy humanitarnej Warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej na Podlasiu

- Całonocne przesłuchania, przeszukania domu, kilkadziesiąt uzbrojonych policjantów - podali aktywiści z "Grupa Granica". Mundurowi zabezpieczyli sprzęt komputerowy i telefony z punktu pomocy humanitarnej Warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej na Podlasiu. - Istnieje podejrzenie pomocnictwa przy nielegalnym przekraczaniu granicy - podała policja.

Zdarzenie miało miejsce w nocy ze środy na czwartek w rejonie Gródka (woj. podlaskie). "Właśnie trwa przeszukanie punktu pomocy humanitarnej Warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej na Podlasiu. Uzbrojeni policjanci wkroczyli na teren prywatny, a wolontariusze są przesłuchiwani" - poinformowali nad ranem na Twitterze aktywiści z Grupy Granica. Jak ocenili, "działania te są kolejną próbą zastraszania osób niosących pomoc humanitarną".

 

Podlaska policja w rozmowie z Interią potwierdza, że doszło do przeszukania. - Czynności były związane z podejrzeniem popełnienia przestępstwa polegającego na pomocnictwie przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Policjanci w trakcie przeszukania zabezpieczyli telefony komórkowe i sprzęt komputerowy. Zostały przesłuchane osoby, ale na tę chwilę nikt nie został zatrzymany - przekazał nam podinspektor Tomasz Krupa, rzecznik prasowy podlaskiej policji.

"Zastraszanie & represje wobec osób które pomagają"

"Działania policji w punkcie interwencji kryzysowej warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej na Podlasiu: całonocne przesłuchania, przeszukania domu, kilkadziesiąt uzbrojonych policjantów. Zastraszanie & represje wobec osób które pomagają" - przekazali aktywiści z Grupy Granicy.

 

 

Czynności rozpoczęliśmy późnym wieczorem, a czynności rozpoczęte prowadzi się do ich zakończenia - powiedział podinsp. Krupa. 

 

ZOBACZ: Czworo migrantów utknęło na bagnach. Akcja ratunkowa Straży Granicznej i WOT

Kryzys na granicy

Klub Inteligencji Katolickiej - wraz z innymi organizacjami - niesie pomoc humanitarną osobom, które pomagają osobom dotkniętym kryzysem na granicy polsko-białoruskiej. Najważniejsze jest ratowanie ludzkiego zdrowia i życia, niezależnie od tego, jak oceniane jest podłoże kryzysu na granicy - przekonują działający przy granicy aktywiści. 

aml/bas / Interia / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie