Filipiny. Dziesiątki tysięcy osób ewakuowanych z powodu zagrożenia tajfunem Rai

Świat
Filipiny. Dziesiątki tysięcy osób ewakuowanych z powodu zagrożenia tajfunem Rai
PAP/EPA/PCG / HANDOUT
Ewakuacja mieszkańców Filipin

Dziesiątki tysięcy osób zostało ewakuowane do tymczasowych schronów na południu i w centrum Filipin w związku ze zbliżającym się silnym tajfunem - podaje w czwartek Associated Press.

Synoptycy poinformowali, że wyśledzili tajfun Rai, z utrzymującymi się wiatrami o prędkości 185 km/h, a w porywach do 230 km/h, około 175 km na wschód od południowej prowincji Surigao del Norte. Tajfun, nazywany lokalnie Odette, ma uderzyć w prowincję Dinagat Islands na południowym wschodzie w czwartek w ciągu dnia.

 

ZOBACZ: USA. Kostnice w Kentucky nie mogą pomieścić ofiar tornada

 

W kilku południowych i centralnych prowincjach ogłoszono stan pogotowia w związku ze zbliżającym się tajfunem. Mieszkańcy zostali ostrzeżeni przed udawaniem się do wiosek przybrzeżnych i leżących nisko nad poziomem morza oraz do innych terenów zagrożonych powodziami, lawinami błotnymi i gwałtownymi przypływami na trasie lub niedaleko trasy tajfunu.

10 tys. wiosek zagrożonych

Urzędnicy ds. reagowania na katastrofy ocenili, że około 10 tys. wiosek leży na przewidywanym szlaku tajfunu, który może okazać się jednym z najsilniejszych, jakie nawiedzą Filipiny w tym roku. Filipińska straż przybrzeżna przekazała, że zabroniono podróży morskich w regionach uznanych za strefy wysokiego ryzyka.

 

ZOBACZ: USA. Nadciągało tornado, pracownicy firmy w Kentucky chcieli uciec. Miano grozić im zwolnieniem

 

Przed podróżą zostało powstrzymanych około 4 tys. pasażerów oraz pracowników promów i transportowców w dziesiątkach portów na południu i w centrum kraju. Straż przybrzeżna pozostaje w gotowości. Dziesiątki lotów pasażerskich, głównie krajowych, zostało odwołanych.

Wstrzymana akcja szczepień

Ben Evardone, gubernator prowincji Eastern Samar, przekazał, że akcja szczepień przeciw COVID-19 została wstrzymana z powodu tajfunu. Ponad 70 proc. mieszkańców prowincji przyjęło chociaż jedną dawkę szczepienia. Evardone wyraził zaniepokojenie opóźnieniami w szczepieniach, ponieważ niektóre szczepionki zgromadzone w Eastern Samar stracą ważność w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Jak mówi, w sytuacji zagrożenia tajfunem, duże skupiska ludzi są nie do uniknięcia, jak i niemożliwe jest zachowanie dystansu społecznego. Ponad 32 tys. osób zostało ewakuowanych do schronów.

 

PAP/EPA/PCG / HANDOUT

 

- Gromadzimy ewakuowanych w kręgach rodzin. Nie mieszamy różnych ludzi w tym samym miejscu w celu zachowania środków ostrożności - przekazał Evardone w wywiadzie.

 

Każdego roku liczące 110 mln mieszkańców Filipiny nawiedza około 20 sztormów i tajfunów. Archipelag, na którym leżą, znajduje się w aktywnym sejsmicznie Pacyficznym Pierścieniu Ognia. Sprawia to, że Filipiny są jednym z najbardziej narażonych na katastrofy naturalne krajów świata.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie