Europejskie supermarkety bojkotują brazylijską wołowinę. Chodzi o wylesianie Amazonii

Świat
Europejskie supermarkety bojkotują brazylijską wołowinę. Chodzi o wylesianie Amazonii
Pixabay
Europejskie supermarkety bojkotują brazylijską wołowinę

Sześć europejskich sieci supermarketów, w tym dwie należące do holenderskiej firmy Ahold Delhaize i filii Carrefour, poinformowało w środę, że przestaną sprzedawać niektóre lub wszystkie produkty wołowe z Brazylii z powodu powiązań ich hodowli z niszczeniem lasów Amazonii.

Sieć supermarketów Lidl Netherlands zobowiązała się do zaprzestania sprzedaży całej wołowiny pochodzącej z Ameryki Południowej od 2022 r. Większość produktów objętych bojkotem jest powiązana z największym na świecie producentem mięsa, JBS SA.

 

Bojkoty są odpowiedzią na dochodzenie przeprowadzone przez Reporter Brasil, które stwierdziło, że JBS pośrednio pozyskiwała bydło z nielegalnie wylesionych obszarów w ramach programu znanego jako "pranie bydła" - pisze Reuter.

Śledztwo

Dzieje się tak, gdy bydło hodowane na nielegalnie wylesionej działce jest sprzedawane legalnej farmie przed sprzedażą do rzeźni, aby ukryć swoje pochodzenie.

 

ZOBACZ: Brazylia. Uciekał przed pszczołami. Został zjedzony przez piranie

 

JBS powiedział Reuterowi, że nie toleruje nielegalnego wylesiania i zablokował ponad 14 000 dostawców za nieprzestrzeganie jego zasad. Firma stwierdziła, że monitorowanie dostawców pośrednich – tych przed ostatecznym sprzedawcą do rzeźni – jest wyzwaniem dla całego sektora, ale JBS wprowadzi system, który będzie w stanie to zrobić do 2025 roku.

 

Brazylijski monopolista na rynku mięsa twierdzi, że badania Reporter Brasil dotyczą tylko pięciu z 77 000 bezpośrednich dostawców JBS i że ci dostawcy przestrzegali polityki firmy w momencie zakupu.

Wylesianie Amazonii

Wylesianie w brazylijskiej Amazonii, największym na świecie tropikalnym lesie deszczowym, gwałtownie wzrosło od czasu, gdy prawicowy prezydent Jair Bolsonaro objął urząd w 2019 r. i wycofał ochronę środowiska. Powiedział, że dąży do zwiększenia rolnictwa i górnictwa, aby wydobyć region z ubóstwa.

 

W 2021 r. wylesianie osiągnęło najwyższy poziom od 15 lat z większą powierzchnią niż stan Connecticut w USA.Większość ogołoconych gruntów jest wykorzystywana do hodowli bydła.

Bojkot europejskich supermarketów

Albert Heijn, spółka zależna Ahold Delhaize, największa sieć supermarketów w Holandii, ogłosiła, że całkowicie przestanie sprowadzać wołowinę z Brazylii. Rzecznik firmy Albert Heijn powiedział Reuterowi, że firma sprzedaje obecnie niewielkie ilości peklowanej i suszonej wołowiny pochodzenia brazylijskiego.

 

ZOBACZ: Brazylia. Skrzydła samolotu złamały się podczas oprysków. Maszyna runęła na pola

 

Auchan France usunie również ze swoich półek produkty suszonej wołowiny powiązane z JBS. Supermarkety Carrefour Belgium i Delhaize przestaną sprzedawać suszoną wołowinę marki Jack Link's. JBS i Jack Link mają spółkę joint venture, która produkuje suszone mięso. Jack Link's nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

 

J Sainsbury Plc i Sainsbury's UK przestaną zaopatrywać się w peklowaną wołowinę z Brazylii, i dodali, że 90 proc. wołowiny w ich sieciach pochodzi już z Wielkiej Brytanii i Irlandii.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie