Dolnośląskie. Pies służbowy pomógł znaleźć 16 ton nielegalnego tytoniu wartego 12 mln zł

Polska
Zatrzymano czterech mężczyzn. Na posesji było 16 ton tytoniu wartego 12 mln zł.

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej wraz z pracownikami Krajowej Administracji Skarbowej przejęli ładunek 16 ton pokrojonego tytoniu. Wart 12 mln zł nielegalny towar pomógł wykryć pies Shila wyszkolony do poszukiwania nielegalnych substancji, w tym narkotyków.

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Regionalnej z Wrocławia prowadzili postępowanie, dzięki któremu ustalili członków grupy, zajmującej się nielegalną dystrybucją wyrobów tytoniowych.

Kilkudziesięciu funkcjonariuszy, 16 ton tytoniu

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze Straży Granicznej i Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali czterech mężczyzn podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej parającej się handlem tytoniem.

 

W operacji wzięło udział 23 uzbrojonych funkcjonariuszy dolnośląskiej Straży Granicznej oraz pracownicy skarbówki. Mundurowi weszli na teren posesji w powiecie wrocławskim, na której znajdował się transport z nielegalnymi towarami akcyzowymi.

 

ZOBACZ: Zatrzymano 16 osób podejrzanych o przemyt i handel narkotykami; wśród nich jest trzech policjantów

 

Kontrabanda została przywieziona ciągnikiem siodłowym z naczepą z państw Unii Europejskiej. Następnie została przeładowana do niesprawnego kontenera.

 

Na miejscu zabezpieczono 16 ton pokrojonego tytoniu o łącznej wartości około 12 mln złotych. Funkcjonariusze zabezpieczyli także gotówkę: ponad 45 tys. zł i 1600 euro.

Nielegalnie sprowadzili ładunek z Unii  

W interwencji uczestniczyła Shila, owczarek niemiecki wyszkolony do wykrywania tytoniu i narkotyków.

 

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw, w tym skarbowych, polegających na uchylaniu się od opodatkowania podatkiem akcyzowym wyrobów tytoniowych sprowadzonych z terenu Unii Europejskiej oraz sprowadzania z terenu Państw Unii Europejskiej na teren Rzeczpospolitej Polskiej wyrobów akcyzowych w postaci tytoniu.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Polski kierowca przemycał 418 kg kokainy ukrytej w krążkach cebuli

 

Na wniosek Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu nadzorującej postępowanie, trzech mężczyzn trafiło do aresztu śledczego. Wobec czwartego zastosowane zostało poręczenie majątkowe.

 

hlk/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie