Niemcy. Neonazista pochowany w grobie żydowskiego muzykologa

Świat
Niemcy. Neonazista pochowany w grobie żydowskiego muzykologa
Stefan Noack - Eigenes Werk/CC BY-SA 4.0
Friedlaender doktoryzował się i habilitował jako wykładowca muzyki na Uniwersytecie Berlińskim. W 1934 roku zmarł w Berlinie.

Na cmentarzu w Stahnsdorf (Brandenburgia) odbył się pogrzeb neonazisty i negacjonisty Holokaustu Henry'ego Hafenmayera. Pochowano go w grobie żydowskiego muzykologa Maxa Friedlaendera. Wśród żałobników byli negacjoniści i "obywatele Rzeszy".

W piątek w grobie Maxa Friedlaendera na cmentarzu Suedwestfriedhof w Stahnsdorf, w którym znany śpiewak i muzykolog, został pochowany w 1934 r., zastały pogrzebane doczesne szczątki prawicowego ekstremisty i antysemity. Potwierdziło to portalowi rbb24 biuro prasowe Kościoła Ewangelickiego Berlin-Brandenburgia-Śląskie Górne Łużyce (Ekbo).

 

ZOBACZ: Niemcy. Chadecki poseł pozował do zdjęcia z neonazistami

 

"Obecnie badamy, w jaki sposób doszło do tego błędu" - pisze portal. Ekbo nie potrafi jednak jeszcze powiedzieć, jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte wobec sprawców incydentu - informuje rbb24.

Prawicowi ekstremiści na pogrzebie

W pogrzebie Hafenmayera wzięło udział wielu prawicowych ekstremistów - w tym neonazista Horst Mahler, który przez wiele lat siedział w więzieniu za podżeganie do nienawiści na tle etnicznym.

 

Wśród żałobników znaleźli się również: neonazistowski działacz i wieloletni współpracownik skrajnie prawicowej partii NPD Thomas Wulff, prawicowy bloger Nikolai Nehrling pseudonim "Der Volkslehrer" (Nauczyciel ludu) oraz Dennis Ingo Schulz, tak zwany "Reichsbuerger" (obywatel Rzeszy) z wielokrotnymi wyrokami na koncie - opisuje portal.

 

 

"Od kilku lat istnieje możliwość zawarcia umów sponsorskich na zabytkowe groby na cmentarzu. Sponsorzy ponoszą wtedy koszty utrzymania i opieki nad zabytkowymi nagrobkami. W zamian sponsor uzyskuje prawo do pochówku w wybranym (przez siebie) miejscu" - pisze rbb24.

Sprawę zgłoszono policji

We wtorek komisarz ds. antysemityzmu w Berlinie, Samuel Salzborn, złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Zarzuty dotyczą zakłócania spokoju zmarłych, znieważania ich pamięci i podżegania do nienawiści.

 

- Intencja jest tutaj oczywista, prawicowi ekstremiści celowo wybrali żydowski grób, by zakłócić spokój zmarłego poprzez pochowanie tam negacjonisty Holokaustu - powiedział Salzborn.

 

ZOBACZ: USA. Uzbrojony neonazista zatrzymany przez policję Kapitolu. "Patrolował" okolicę

 

Jego zdaniem, "cała sprawa cmentarza, na którym pochowani zostali skazani negacjoniści Holokaustu" wymaga przeprowadzenia postępowania karnego. Z tego powodu złożył skargę na policji w Brandenburgii - pisze we wtorek portal rbb24.

 

Salzborn podkreślił, że prowadzi również "konstruktywną wymianę poglądów" z Ekbo na temat incydentu. Należałoby sprawdzić, czy, a jeśli tak, to jak szybko, można będzie ponownie pochować negacjonistę Holokaustu w innym miejscu tak, by nie naruszać pokoju i pamięci śpiewaka i muzykologa Maxa Friedlaendera.

"Fatalny błąd"

Rząd Brandenburgii również skrytykował ten incydent. - Przydzielenie tego grobu negacjoniście Holocaustu jest fatalnym błędem i pozbawione jest wszelkiego wyczucia - ocenił minister spraw wewnętrznych Michael Stuebgen.

 

"To skandal i hańba!" - pisze dziennik "Bild" - "Oczywista i bezwstydna prowokacja ze strony neonazistów".

 

ZOBACZ: Niemcy. Zwolennicy kampanii bojkotu Izraela pozywają Bundestag

 

Na dodatek "policja ochraniała to nieludzkie zgromadzenie" - zwraca uwagę "Bild". "Podczas pogrzebu nagrobek Maxa Friedlaendera został przykryty czarnym materiałem. Przed nim wisiało zdjęcie negacjonisty Holocaustu Hafenmayera".

 

Urodzony w 1852 roku w Opolu Max Friedlaender uczył się śpiewu, a od 1918 roku podjął studia w Berlinie. Friedlaender doktoryzował się i habilitował jako wykładowca muzyki na Uniwersytecie Berlińskim. W 1934 roku zmarł w Berlinie.

 

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie