Grzegorz Cessak o proteście Konfederacji: wstyd, skandaliczne zachowanie, antypatriotyczna postawa

Polska
Grzegorz Cessak o proteście Konfederacji: wstyd, skandaliczne zachowanie, antypatriotyczna postawa
Polsat News
"Wstyd!". Grzegorz Cessak komentuje protest Konfederacji

Skandaliczne zachowanie parlamentarzystów. Antypolska, antypatriotyczna i antychrześcijańska postawa. Wstyd! – tymi słowami skomentował w środę szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak protest z udziałem posłów Konfederacji, na którym pojawiło się hasło "Szczepienie czyni wolnym".

We wtorek wieczorem przed Sejmem odbył się protest przeciwko obostrzeniom i paszportom covidowym, zorganizowany pod hasłem "Stop segregacji sanitarnej". Uczestniczyli w nim m.in. posłowie koła Konfederacji: Robert Winnicki, Konrad Berkowicz, Janusz Korwin-Mikke, Artur Dziambor i Grzegorz Braun.

 

Na nagraniach z wydarzenia widać, jak uczestniczący w nim posłowie Konfederacji stoją przy transparencie nawiązującym do bramy niemieckiego obozu Auschwitz. Napis "Arbeit macht frei" (praca czyni wolnym) na transparencie zastąpiono napisem "Szczepienie czyni wolnym".

"Antychrześcijańska postawa. Wstyd!"

Do sytuacji odniosło się jeszcze we wtorek Muzeum Auschwitz. "Napis »Arbeit macht frei« to jedna z ikon ludzkiej nienawiści. Instrumentalizacja symbolu cierpienia ofiar Auschwitz – największego cmentarzyska Polski i świata – to skandaliczny przejaw moralnego zepsucia. To szczególnie zawstydzające, kiedy dokonują tego polscy posłowie" – napisano na Twitterze muzeum.

 

 

W środę sytuację skomentował też szef URPL. "Skandaliczne zachowanie parlamentarzystów Konferederacji. W kraju, gdzie pamięć o ofiarach II wojny światowej jest udziałem niemal każdej rodziny, zakpiono z ofiar niemieckiego nazizmu. Niebywałe. Antypolska, antypatriotyczna i antychrześcijańska postawa. Wstyd!" – napisał na Twitterze.

 

 

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie