"Wara od Ukrainy". Anna Fotyga w Parlamencie Europejskim

Świat
"Wara od Ukrainy". Anna Fotyga w Parlamencie Europejskim
Twitter/AnnaFotyga_PE
Anna Fotyga

Unia Europejska powinna wystosować jasny komunikat pod adresem Kremla: wara od Ukrainy! - powiedziała europosłanka PiS Anna Fotyga podczas debaty w Parlamencie Europejskim. - Trzeba liczyć na najlepszy scenariusz, ale być przygotowanym na najgorszy - stwierdził ł z kolei szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

- 40 lat temu z okładem 10 mln Polaków, tak jak ja zakochanych w "Solidarności" zadawało sobie pytanie: wejdą, nie wejdą? To było o ówczesnym Kremlu w systemie komunistycznym. Od ośmiu lat, od czasów Majdanu, robią to Ukraińcy. Co chwila muszą się uporać z zagrożeniem, z wrastającym niebezpieczeństwem. Od 2014 roku aneksją znacznej części swojego terytorium, okupacją wschodu Ukrainy. Presją gospodarczą, cybernetyczną, dezinformacyjną, zabronieniem im jakiegokolwiek międzynarodowego wyboru - mówiła podczas debaty poświęconej koncentracji rosyjskich wojsk wzdłuż granicy z Ukrainą była szefowa polskiej dyplomacji.

 

ZOBACZ: Szczyt grupy G7. Rosja poniesie poważne konsekwencje w przypadku dokonania inwazji na Ukrainę

 

- Czym się różnił tamten świat 40 lat temu od tego, z czym mamy do czynienia w tej chwili. Wówczas kolektywny Zachód był w stanie przekazać jasną jednoznaczną, wyraźną odpowiedź Kremlowi - komunistycznemu Kremlowi Związku Sowieckiego - o tym, że aneksja Polski spotka się z bardzo istotnymi konsekwencjami. Nie było wtedy mowy o artykule 5. (Traktatu północnoatlantyckiego). Byliśmy częścią bloku sowieckiego, a jednak ta groźba była na tyle wyraźna i ta niepewność strategiczna, którą narzucono Związkowi Sowieckiemu na tyle skuteczna, że my byliśmy pewni, że oni nie wejdą. Ta odpowiedź Zachodu wobec Ukraińców, Ukrainy i adresowana do Federacji Rosyjskiej, do dzisiejszego Kremla musi być równie jasna: wara od Ukrainy - postulowała Fotyga.

 

Witold Waszczykowski o "rosyjskim imperializmie"

Eurodeputowany Witold Waszczykowski zwrócił uwagę, że PE kolejny raz debatuje o rosyjskim imperializmie, a konflikt na Ukrainie trwa już osiem lat.

 

- Na każdą rosyjską eskalację odpowiadamy apelem o dialog, zapominając jednocześnie, że to Rosja mnoży problemy, a nie rozwiązania. Rosja tworzy te problemy i oczekuje na dialog, aby uzyskać od nas dalsze koncesje, a nie dojść do kompromisowej sytuacji między nami. Blokuje wszystkie inicjatywy pokojowe Ukrainy. Czy i kiedy zaczniemy rozliczać Rosję, a nie wynagradzać ją? - pytał były minister spraw zagranicznych RP.

 

- Chciałbym zwrócić się do naszych niemieckich kolegów i nowego rządu w Berlinie. (...) Czy nadal będzie stosowane embargo na dostawy broni, nawet defensywnej, dla Ukrainy? Czy nadal będzie blokowany proces wszelkiego zbliżenia relacji Unii z Ukrainą aż po członkostwo w UE? Czy i kiedy Niemcy zajmą twarde stanowisko w formacie normandzkim i mińskim? Czy Francja, która zaraz przejmie przewodnictwo w Radzie UE, wykorzysta prezydencję, aby format normandzki i format miński zaczął działać, czy będzie to w dalszym ciągu polityka resetu? Działajmy, abyśmy nie spotkali się za miesiąc czy dwa na kolejnej bezradnej debacie - zaapelował Waszczykowski.

Sprawdzian dla Unii Europejskiej

Eurodeputowany PiS Kosma Złotowski ocenił, że rosnąca presja jakiej poddawana jest Ukraina w ostatnich miesiącach to także sprawdzian dla Unii Europejskiej i test wiarygodności jej rzekomo stanowczej polityki wobec Moskwy.

 

- Niestety, decyzja o blokowaniu zakupów uzbrojenia dla ukraińskiej armii przez Niemcy i Niderlandy to dowód na to, że już sama groźba gazowego szantażu wystarcza, by paraliżować jakiekolwiek skuteczne działania. A co będzie, kiedy Nord Stream 2 będzie gotowy, pompując miliony euro do kieszeni rosyjskich oligarchów? Prorosyjskości nie mierzy się słowami, ale działaniami. Lekceważenie zagrożenia, jakie dla bezpieczeństwa Europy, a zwłaszcza Polski i państw bałtyckich, stanowi agresywna polityka Rosji to ten sam powtarzany od lat błąd Zachodu, o którym już w 2008 roku w Tbilisi mówił prezydent Lech Kaczyński - zauważył eurodeputowany.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania ostrzega Rosję. Chodzi o Ukrainę

 

UE powinna zareagować na działania Rosji pakietem sankcji, który będzie bolesny gospodarczo – powiedział europoseł Andrzej Halicki podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim dotyczącej potencjalnego ataku Rosji na Ukrainę.

 

Według Halickiego, prezydent Rosji Władimir Putin zaatakował Ukrainę w ostatnich latach i szykuje się do kolejnego ataku.

 

- To naprawdę realna groźba, szantaż wobec Ukrainy, ale także szantaż wobec Europy. Chce być ważny, chce żeby do niego dzwonić, chce żeby rozmawiać. Nie tędy droga Panie Putin. Europa musi być silna i solidarna, musi być razem - wskazał europoseł.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Szefowa MSZ: w razie agresji Rosji kontynuacja NS2 byłaby problemem

 

Halicki dodał, że UE powinna zareagować na działania Rosji pakietem sankcji, "który będzie bolesny gospodarczo". - Przyjaciele Putina są agentami Kremla. Trzeba to jasno sobie powiedzieć i musimy ich marginalizować, jeżeli chodzi o naszą wspólnotę - zaznaczył europoseł.

Josep Borrell: trzeba liczyć na najlepszy scenariusz

- Trzeba liczyć na najlepszy scenariusz, ale być przygotowanym na najgorszy - mówił szef unijnej dyplomacji Josep Borrell podczas wtorkowej debaty.

 

Hiszpan wskazał, że od listopada Rosja koncentruje wojska wzdłuż granicy z Ukrainą. - Ukraina jest naszym sojusznikiem, bliskim nam geograficznie państwem, a więc to naturalne, że niepokoją nas te ruchy wojsk - wskazał.

 

- Jeśli sytuacja się pogorszy, będziemy gotowi na reakcje, nie chcemy jednak przyczynić się do eskalacji konfliktu. Chcemy zapobiec dalszej eskalacji na Ukrainie ze strony Rosji, aby nie przeobraziła się w konflikt wojskowy - dodał Borrell.

 

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie