Poznań. Specjalne kamery "wyłapią" osoby bez maseczki w urzędzie

Polska
Poznań. Specjalne kamery "wyłapią" osoby bez maseczki w urzędzie
cottonbro / Pexels
Kamery pomogą wyłapać osoby bez maseczek

Specjalne kamery mają "wyłapywać" osoby, które przychodzą do Urzędu Miasta Poznania bez wymaganej maseczki. Pierwsze takie kamery zainstalowano w budynku przy ul. Gronowej. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, podobny sprzęt może się pojawić także w innych salach obsługi klienta.

Poznański magistrat przypomniał, że zgodnie z aktualnymi obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe w przestrzeniach zamkniętych, a do takich należą m.in. urzędy. - Niestety, nie wszyscy stosują się do tego nakazu. Dlatego w budynku przy ul. Gronowej 22 ab zainstalowano specjalne kamery - dzięki nim łatwiej będzie ukarać osoby, które nie noszą maseczek - podał magistrat.

Pięć kamer w Urzędzie Miasta

W budynku Urzędu Miasta przy ul. Gronowej rozpoczęto instalowanie 5 kamer, które są w stanie nagrywać obraz w bardzo wysokiej rozdzielczości. Magistrat wskazał, że jakość zdjęć jest tak dobra, że bez problemu można na nich rozpoznać twarze osób, które nie noszą nakazanych przepisami maseczek. Urządzenia - jak podkreślono - zamontowano ze względu na klientów, którzy nie chcą zasłaniać ust i nosa mimo tego, że urzędnicy wielokrotnie zwracają im uwagę. Kilka razy w takich przypadkach interweniowała już policja.

 

ZOBACZ: Zgorzelec. Pobili aptekarza, który nie chciał obsłużyć klienta bez maseczki

 

- Gdy na salę obsługi wchodzi ktoś bez maski, zawsze prosimy, by ją założył. Jeśli prośby nie przynoszą skutku, pozostaje nam wezwanie policji. Dzięki nowym kamerom będziemy mieli zabezpieczony materiał dowodowy w postaci wyraźnego zdjęcia, które będzie można przekazać policjantom bez wzywania mundurowych. System jest w dużej mierze automatyczny, sprzęt sam jest w stanie wykryć twarze, które nie są osłonięte i zrobić zdjęcie - zaznaczył zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP Michał Mieloch.

Magistrat przypomina o maseczkach

Sprzęt zainstalowany w urzędzie przy ul. Gronowej to rozwiązanie pilotażowe. Magistrat podał, że jeśli system okaże się sprawny i potrzebny, niewykluczone, że podobny sprzęt zostanie zamontowany także w innych salach obsługi klienta - np. w budynku przy ul. Libelta.

Magistrat przypomniał, że zasłanianie ust i nosa maseczką w zamkniętych pomieszczeniach jest obowiązkowe w całym kraju. Maseczki należy nosić także w pojazdach komunikacji miejskiej.

 

ZOBACZ: Ekspert: lek doustny to najpilniejsza potrzeba; Maseczka redukuje ryzyko zakażenia o ok. 80 proc.

 

Przestrzegania przepisów pilnują m.in. strażnicy miejscy. Magistrat wskazał, że od początku grudnia strażnicy "za brak maseczek nałożyli mandaty na 336 osób, wystawili 35 pouczeń, a 23 razy skierowali do sądu wniosek o ukaranie. Najwięcej - aż 249 - osób otrzymało karę na terenie placówek handlowych, w tym na targowiskach; sporo mandatów wystawiono również w pojazdach komunikacji miejskiej - 78 ukaranych i 8 wniosków do sądu".

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie