Kraków najbardziej zanieczyszczonym miastem świata. Chodzi o smog

Polska
Kraków najbardziej zanieczyszczonym miastem świata. Chodzi o smog
Polsat News
Kraków najbardziej zanieczyszczonym miastem świata

We wtorek, 14 grudnia, Kraków trafił na pierwszą pozycję niechlubnego rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Wyprzedził metropolie takie, jak Lahaur w Pakistanie i Dhaka w Bangladeszu. Z powodu smogu w stolicy Małopolski wprowadzono bezpłatną komunikację.

Do północy w Krakowie obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza - poinformowało Centrum Zarządzania Kryzysowego. Z powodu smogu w mieście wprowadzono we wtorek bezpłatną komunikację.

 

ZOBACZ: Gdzie trują najbardziej. Polski Alarm Smogowy opublikował coroczny raport

 

Obowiązuje ona także w gminach sąsiednich, które porozumiały się z Krakowem w sprawie wspólnego zapewnienia transportu zbiorowego.

Ograniczenie przebywania na zewnątrz

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza - m.in. dzieci, seniorzy, osoby z chorobami układu oddechowego, krążenia, z alergiami skóry i oczu - powinny unikać długotrwałego przebywania na zewnątrz, szczególnie ograniczyć wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni. Placówki oświatowe - przedszkola i szkoły - powinny ograniczyć przebywanie podopiecznych na zewnątrz.

 

 

Według mapy zanieczyszczeń Airly stan powietrza o godzinie 7 rano w różnych punktach Krakowa był zły lub bardzo zły, np. na al. Krasińskiego stężenie pyłu PM10 wynosiło 230 mikrogarmów na m sześc., na ul. Ptaszyckiego - 203 mikrogramy na m sześc., na ul. Jasnogórskiej 164 mikrogramy na m sześc., co oznacza przekroczenie dopuszczalnych dobowych wartości o 3-4 razy.

 


We wtorek, 14 grudnia, Kraków znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Stolica Małopolski wyprzedza miasta takie, jak Lahaur w Pakistanie i Dhaka w Bangladeszu

ac / Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie